ΟΛΛΑΝΔΙΑ

"Εφιάλτης" για Λάμπρου, ανατροπή για Αϊντχόφεν

Στην πρεμιέρα του ολλανδικού πρωταθλήματος η Αϊντχόφεν νίκησε με ανατροπή στην Ουτρέχτη, ενώ ο Κώστας Λάμπρου στο ημίχρονο δέχτηκε 4 γκολ, βάζοντας μάλιστα ένα αστείο αυτογκόλ! (videos)

Εφιαλτική πρεμιέρα στο φετινό ολλανδικό πρωτάθλημα για τον Κώστα Λάμπρου, καθώς στο ημίχρονο το σκορ της αναμέτρησης, Βίλεμ - Φιτέσε, το σκορ ήταν 0-4, είχε δεχτεί δηλαδή 4 γκολ, έχοντας μάλιστα πετύχει ένα αυτογκόλ!

Πολύ κακή εκτίμηση από τον 24άχρονο Έλληνα τερματοφύλακα, σε ένα εύκολο πλασέ αντί να μπλοκάρει άνετα την μπάλα... κατάφερε να στείλει στα δίχτυα του.

Το πρώτο γκολ το δέχτηκε από τον Ρίκι φαν Βόλφσβινκελ στο 21', το αυτογκόλ ήρθε στο 30' και ο Νατάν που ανήκει στην Τσέλσι σκόραρε στο 37' και το 39' (το ματς ολοκληρώθηκε με 1-4).

Το αυτογκόλ του Λάμπρου...

Η πρωταθλήτρια Ολλανδίας, Αϊντχόφεν, ξεκίνησε την σεζόν με εκτός έδρας νίκη επί της Ουτρέχτης και μάλιστα με ανατροπή. Ο Πρέπερ στο 51'απάντησε στο τέρμα του Αλέρ από το 16' και στο 80' ο Γκαστόν Περέιρο διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΟΥΤΡΕΧΤΗ: Ρούιτερ, Κλάιμπερ (43' Τρουπέ), Λόιβιν, Γιάνσεν, Κόνμποϊ, Αγιούμπ, Αμραμπάτ, Στρίντερ (88' Πέτερσον), Ράμσελααρ (73' Λούντβιγκ), Ρούμπιν, Αλέρ.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Μπρένετ, Ισιμά-Μιρέν, Έκτορ Μορένο, Βίλεμς, Πρέπερ, Χέντριξ, Γκουαρδάδο (76' Γκαστόν Περέιρο), Μπέρχβαϊν (46' Σβάαμπ), Λοκάντια, Λουκ ντε Γιονγκ.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Νάιχεμεν - Τσβόλε 1-1 (63' Οφόσου / 32' Μένιγκ)

Σάββατο

Ντεν Χάαχ - Γκοου Αχέντ Ιγκλς 3-0 (16' πέν. και 70' Χάφενααρ, 82' Εμπουέχι)

Ουτρέχτη - Αϊντχόφεν 1-2 (16' Αλέρ / 51' Πρέπερ, 80' Γκερέιρο)

Τβέντε - Εξέλσιορ 1-2 (82' Όστερβαϊκ / 13' Φερμόιλεν, 61' Οβούσου)

Βίλεμ - Φιτέσε 1-4 (54' Φραν Σολ / 21' Φαν Βόλφσβινκελ, 30' αυτ. Λάμπρου, 37' και 39' Νατάν)