ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Χαμένες στο χιόνι Γκλάντμπαχ και Βέρντερ

VERWENDUNG WELTWEIT

Η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε με δύο γκολ στο χιονισμένο "Borussia-Park", αλλά η Βέρντερ επέστρεψε και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2), σε ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία εκ των δύο.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Bundesliga και η οποία διεξήχθη υπό χιονόπτωση στο "Borussia-Park", Γκλάντμπαχ και Βέρντερ ήθελαν τους τρεις βαθμούς, αλλά μοιράστηκαν από έναν.

Οι γηπεδούχοι πήραν ήδη από το πρώτο ημίχρονο προβάδισμα δύο γκολ - χάρη στο γκολ του Ζακάρια στο 5' και το αυτογκόλ του Μόισαντερ στο 33' - αλλά δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν. Η ομάδα της Βρέμης μείωσε αρχικά στο 59ο λεπτό με τον Ντιλέινι και ισοφάρισε στο 78' με τον Γιόχανσον.

Το 2-2 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, αλλά δεν βόλεψε καμία από τις δύο. Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στις θέσεις του Europa League, οι φιλοξενούμενοι να αποσπαστούν βαθμολογικά από τη ζώνη υποβιβασμού.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Όξφορντ (82' Χέρμαν), Γκίντερ, Φέστεργκάαρντ, Ελβέντι, Ζακάρια (46' Κουιζόνς), Κράμερ (72' Γιάντσκε), Χόφμαν, Στιντλ, Αζάρ, Μπομπαντίγια.

ΒΕΡΝΤΕΡ: Παβλένκα, Βελίκοβιτς, Μόισαντερ, Φριντλ (75' Γκόντορφ), Μπάουερ (47' Γιόχανσον), Αούγκουστινσον, Ντιλέινι, Έγκεσταϊν, Μπαργκφρέντε, Κρούζε, Μπελφοντίλ (90'+2' Γιουνούζοβιτς).

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Γκλάντμπαχ - Βέρντερ 2-2 (5' Ζακάρια, 33' αυτ. Μόισαντερ / 59' Ντιλέινι, 78' Γιόχανσον)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)