ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Το Αμβούργο "βύθισε" τη Χόφενχαϊμ

SINSHEIM, GERMANY - OCTOBER 23:  Pierre-Michel Lasogga of Hamburger SV is congratulated after scoring the winning goal in the Bundesliga match between 1899 Hoffenheim and Hamburger SV at Wirsol Rhein-Neckar-Arena on October 23, 2015 in Sinsheim, Germany.  (Photo by Adam Pretty/Bongarts/Getty Images)
SINSHEIM, GERMANY - OCTOBER 23: Pierre-Michel Lasogga of Hamburger SV is congratulated after scoring the winning goal in the Bundesliga match between 1899 Hoffenheim and Hamburger SV at Wirsol Rhein-Neckar-Arena on October 23, 2015 in Sinsheim, Germany. (Photo by Adam Pretty/Bongarts/Getty Images) BONGARTS/GETTY IMAGES

Με ένα γκολ δύο λεπτά πριν το φιναλε το Αμβούργο πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Χόφενχαϊμ, κρατώντας κάτη από τη ζώνη του υποβιβασμού (video).

Mετά τη λευκή ισοπαλία με τη Λεβερκούζεν εντός έδρας, το Αμβούργο πανηγύρισε για δεύτερη σερί αγωνιστική θετικό αποτέλεσμα καθώς επιβλήθηκε 1-0 εκτός έδρας της Χόφενχαϊμ.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ήταν ο Λαζόγκα στο 88ο λεπτο με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή, με το αποτέλεσμα αυτό να δείχνει ουσιαστικά την πόρτα της εξόδου στον τεχνικό της Χόφενχαϊμ, Μάρκους Γκίζντολ, καθώς είδε την ομάδα του να γνωρίζει την 6η ήττα της στις 10 πρώτες αγωνιστικές.