ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στραβοπάτημα για Χέρτα

Η Χέρτα γκέλαρε εντός έδρας κόντρα στο Αμβούργο, μετά το τελικό 2-2 για την 29η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Ιμπίσεβιτς (3') και Καλού (72'), σκόραραν για τους γηπεδούχους, Σόμπιεχ (18'), Σμίντεμπαχ (58') για τους φιλοξενούμενους (video).

Με τις Γκλάντμπαχ και Μπάγερ Λεβερκούζεν να την καταδιώκουν, η Χέρτα Βερολίνου στραβοπάτησε στο Olympiastadion μετά το 2-2 που παραχώρησε στο Αμβούργο, που βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας στην Μπουντεσλίγκα.

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ιμπίσεβιτς, δεν μπόρεσαν να το διαχειριστούν σωστά και βρέθηκαν τελικά στην δύσκολη θέση να κυνηγούν το σκορ. Στο 18' Ο Σόμπιεχ ισοφάρισε για το Αμβούργο και ο Σμίντεμπαχ στο 58ο λεπτό έκανε την ολική ανατροπή (1-2) για τους φιλοξενούμενους.

Το μόνο που κατάφεραν οι Βερολινέζοι ήταν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με τον Σαλομόν Καλού να βρίσκει δίχτυα στο 72' για το τελικό 2-2.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΧΕΡΤΑ: Γιάρστεϊν, Πέκαρικ, Σταρκ, Λάνγκαμπ, Πλάτενχαρτ, Σκιέλμπρεντ, Τζιγκερτζί (71' Σίμπερ), Βάιζερ (57' Νταρίντα), Χαραγκούτσι, Καλού, Ιμπίσεβιτς.

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσίλερ, Χιρόκι Σακάι, Μιλόσεβιτς, Σανέ, Πριμπ (79' Σοργκ), Σμίντεμπαχ, Άντον, Κιγιοτάκε, Μπεκ (54' Κάραμαν), Σαρένρεν-Μπαζέ (73' Γκούλσελαμ), Σόμπιεχ.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χέρτα - Ανόβερο 2-2 (3' Ιμπίσεβιτς, 72' Καλού / 18' Σόμπιεχ, 58' Σμίντεμπαχ)

Σάββατο

Αμβούργο - Ντάρμσταντ (16:30)

Βέρντερ Βρένης - Άουγκσμπουργκ (16:30)

Ινγκολστάντ - Γκλάντμπαχ (16:30)

Στουτγκάρδη - Κπάγερν Μονάχου (16:30)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χόφενχαϊμ (16:30)

18. Ανόβερο 18

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, μπαράζ ο 16ος με τον 3ο της Β' κατηγορίας

***στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)