ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στο ρελαντί η Μπάγερν στην πρεμιέρα

Bayern Munich players celebrate a goal by teammate Niklas Suele during the German Bundesliga soccer match against Bayer Leverkusen in the Allianz Arena in Munich, Germany, Friday Aug. 18, 2017. (Sven Hoppe/dpa via AP) AP

Η Μπάγερν δεν αντιμετώπισε αντίσταση από τη Λεβερκούζεν στο Μόναχο και με... σβηστές τις μηχανές τη νίκησε 3-1 στο πρώτο ματς της φετινής Bundesliga. (videos)

Είναι και φέτος το φαβορί για την κατάκτηση του γερμανικού πρωταθλήματος, το οποίο ξεκίνησε την Παρασκευή (18/8). Η Μπάγερν υποδέχθηκε στο Μόναχο τη Λεβερκούζεν κι έδειξε από το πρώτο ματς της Bundesliga τις διαθέσεις της.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με τον Σέλε στο ένατο λεπτό, ενώ διεύρυναν το προβάδισμά τους με τον Τολισό ύστερα από δέκα λεπτά (19').

Στο 53ο λεπτό ο Λεβαντόβσκι πέτυχε το πρώτο του γκολ στη φετινή Bundesliga με εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Μεχμέντι με εξαιρετικό γκολ μείωσε για τις "ασπιρίνες" και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Σέλε, Χούμελς (62' Ραφίνια), Αλάμπα, Τολισό, Ρούντι, Μίλερ (61' Ρόμπεν), Βιδάλ, Ριμπερί (77' Κομάν), Λεβαντόβσκι.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χένριχς, Ταχ, Μπέντερ (46' Ντράγκοβιτς), Βέντελ, Κορ, Αράνγκις (61' Καμπλ), Μπελαραμπί, Μεχμέντι, Μπέιλι (46' Μπραντ), Φόλαντ.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή (18/8)

Μπάγερν - Λεβερκούζεν 3-1 (9' Σέλε, 19' Τολισό, 52' πεν. Λεβαντόβσκι / 65' Μεχμέντι)