ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σεφτέ στα γκολ με Στουτγκάρδη ο Δώνης

Το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα της Στουτγκάρδης στη Γερμανία σημείωσε ο Τάσος Δώνης, στην αναμέτρηση με την Κολωνία (video).

Ο Τάσος Δώνης επέστρεψε στη Γερμανία μετά από τις υποχρεώσεις του με την Εθνική Ελλάδας και έκανε σεφτέ στα γκολ με τη Στουτγκάρδη, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του απέναντι στην Κολωνία.

Ο 21χρονος επιθετικός δέχθηκε την πάσα από τον Ζίμον Τερόντε στο 39ο λεπτό κι ενώ έκανε κίνηση στον κενό χώρο, άντεξε στο μαρκάρισμα του Φρέντερικ Σέρενσεν καθώς έμπαινε στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ πέφτοντας, έκανε το 1-0.

Οι "τράγοι", πάντως, παρά την κάκιστη εκκίνηση στη σεζόν, περίμεναν αυτόν τον αγώνα για ένα θετικό αποτέλεσμα, αφού στα τελευταία 11 παιχνίδια στη Στουτγκάρδη για το πρωτάθλημα από το 1996 είχαν επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και καμία ήττα. Ο Ντόμινικ Χάιντς προσπάθησε να διατηρήσει αυτήν την παράδοση, αφού με γκολ στο 77' ισοφάρισε σε 1-1 κι ενώ στις καθυστερήσεις καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Κολωνίας, το οποίο ορθώς δεν εκτελέστηκε, μετά από χρήση VAR.

Οι Σουηβοί βρέθηκαν από την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, αφού στην επόμενη φάση, με ατομική ενέργεια του Σαντράκ Ακολό και κόντρα σε αμυντικό, έγινε το 2-1 και μετά από δύο δεκαετίες, η Στουτγκάρδη νίκησε σε αυτό το ζευγάρι.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Τσίλερ, Μπάουμγκαρτλ, Μπάντστουμπερ, Καμίνσκι (18' Μπεκ), Πάβαρντ, Ασκασιμπάρ, Μανγκαλά, Αόγκο, Μπρέκαλο (61' Ακολό), Δώνης (80' Γκίντσεκ), Τερόντε

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Κλίντερ, Σέρενσεν, Χάιντς, Ράους (72' Χάντβερκερ), Γιόγιτς (66' Γκιρασί), Λέμαν, Εζτζάν (46' Πισάρο), Μπιτενκούρτ, Οσάκο, Τσόλερ

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Στουτγκάρδη - Κολωνία 1-1 (38' Δώνης / 77' Χάιντς)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)