ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σαρωτικό Αμβούργο, 3-1 την Ντόρτμουντ

Το Αμβούργο εκμεταλλεύτηκε την τραγική αμυντική εικόνα της Ντόρτμουντ και τη νίκησε με 3-1, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga. (VIDEOS)

Πριν την έναρξη του ματς, υπήρχε λεπτομερής έλεγχος από τους άνδρες ασφαλείας του γηπέδου - στο Αμβούργο - υπό το φόβο τρομοκρατικού χτυπήματος. Στον αγωνιστικό τομέα, το Αμβούργο ήταν πολύ ανώτερο της Ντόρτμουντ, η οποία είχε πολλά αμυντικά κενά, και την τιμώρησε νικώντας την με 3-1.

Το Αμβούργο μπήκε πιο δυνατά κι ευτύχησε ν' ανοίξει το σκορ, μόλις 19 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Λασόγκα έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ντόρτμουντ, πέρασε στο σπριντ τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο κι ανακόπηκε με πέναλτι από τον Μπούρκι. Το ανέλαβε ο ίδιος και το έκανε εύστοχα.

Η άμυνα της αντιπάλου του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League ήταν σε κακή ημέρα κι αυτό φάνηκε και στο δεύτερο γκολ του Αμβούργου. Τέσσερα λεπτά πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, Μίλερ και Χόλτμπι έκαναν ο,τι ήθελαν με το δεύτερο να διαμορφώνει το 2-0.

Ήταν στραβό το κλίμα στην Ντόρτμουντ, το "έφαγε" και ο Χούμελς στο 55ο λεπτό καθώς το μόνο που κατάφερε ήταν να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της δικής του εστίας, φέρνοντας την απογοήτευση στην ομάδα του.

Αυτή το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, στο 86ο λεπτό σε μία από τις λίγες επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενουμένων.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Άντλερ, Σακάι, Ντζουρού, Σπάχιτς (29' Κλέμπερ), Όστρσολεκ, Κάτσαρ (71' Γκρέγκοριτς), Γιουνγκ, Μίλερ, Χόλτμπι (82' Ντίας), Ιλίτσεβιτς, Λασόγκα

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Γκίντερ (46' Πίστσεκ), Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γκιουντογάν, Βάιγκλ, Μχιταριάν, Καγκάουα (46' Γκονσάλο Κάστρο), Ρόις (69' Γιανουζάι), Ομπαμεγιάνγκ

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Αμβούργο - Ντόρτμουντ 3-1 (19' πεν. Λασόγκα, 41' Χόλτμπι, 55' αυτ. Χούμελς / 86' Ομπαμεγιάνγκ)