ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Πρόκριση η Ντόρτμουντ, αποβολή ο Παπασταθόπουλος

Η Ντόρτμουντ νίκησε 3-2 την Χέρτα στα πέναλτι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του γερμανικού κυπέλλου, με τον Σωκράτη Παπάσταθόπουλο να αποβάλλεται με 2 κίτρινες κάρτες στο ίδιο λεπτό το 119ο!

Δυσκολεύτηκε η Ντόρτμουντ, αλλά απέκλεισε την Χέρτα στην διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του γερμανικού κυπέλλου (DFB Pokal).

Το 90άλεπτο (και η παράταση) ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1, με τον Σαλομόν Καλού να έχει ανοίξει το σκορ στο 27' και τον Μάρκο Ρόις να απαντά στο 47'.

Και οι δύο προπονητές έκαναν 4 αλλαγές (επιτρέπεται), ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αποβλήθηκε στο 119', παίρνοντας δύο κίτρινες κάρτες σε λίγα δευτερόλεπτα, αμφότερες για διαμαρτυρία!

Είναι μάλιστα για φάουλ που έχει κερδίσει η Ντόρτμουντ, ο Έλληνας έχει προσπαθήσει να το εκτελέσει γρήγορα και διαμαρτυρήθηκε για αντίπαλο που ήταν μπροστά του. Δεν ήταν καλή η αντίδρασή του (κίνηση του χεριού προς τον διαιτητή να "φύγει"), την έκανε και μετά την κίτρινη κάρτα, έτσι πήρε και δεύτερη.

Στα πέναλτι αστόχησαν οι Λούστενμπεργκ και Καλού για την Χέρτα, με τον Μπούρκι να αποκρούει αυτό του Νταρίντα (σκόραραν οι Έσβαϊν και Αλαγκί), ενώ για την Ντόρτμουντ σκόραραν οι Ντεμπελέ, Ομπαμεγιάνγκ και Κάστρο, ενώ την εκτέλεση του Πούλισιτς απέκρουσε ο Γιάρστεϊν.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (5-3-2): Μπούρκι, Ντουρμ, Πίστσεκ (46' Πούλισιτς), Παπασταθόπουλος, Μπάρτρα, Σμέλτσερ (46' Γκίντερ), Βάιγκλ, Ουσμάν Ντεμπελέ, Ραφαέλ Γκερέιρο (77' Γκονσάλο Κάστρο), Ρόις (90' Σέρλε), Ομπαμεγιάνγκ.

ΧΕΡΤΑ: Γιάρστεϊν, Πεκάρικ, Λάνγκαμπ, Μπρουκς, Μίτελστετ, Σκιέλμπρεντ (84' Λούστενμπεργκερ), Σταρκ, Νταρίντα, Χαραγκούτσι (96' Έσβαϊν), Καλού, Ιμπίσεβιτς (60' Σίμπερ) (118' Αλαγκί).

*κόκκινη 119' Παπασταθόπουλος

Τα αποτελέσματα της φάσης των "16":

Τρίτη

Αμβούργο - Κολωνία 2-0 (5' Γιουνγκ, 75' Γουντ)

Αστόρια Βάλντορφ - Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 [4-5 πέν.] (78' Καρλ / 52' Σουλτς)

Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 1-0 (17' Ντόουγκλας Κόστα)

Γκρότερ Φιρτ - Γκλάντμπαχ 0-2 (12' Βεντ, 36' πέν. Τογκάν Αζάρ)

Τετάρτη

Σπόρτφροϊντε Λότε - Μόναχο 1860 2-0 (28' Λίντνερ, 58' Φράιμπεργκερ)

Ζάντχαουζεν - Σάλκε 1-4 (64' Βούτεν / 38' Σεπφ, 43' Καλιτζούρι, 45' Νάλντο, 71' Κονομπλιάνκα)

Ντόρτμουντ - Χέρτα 1-1 [3-2 πέν.] (47' Ρόις / 27' Καλού)

Ανόβερο - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (57' Χάρνικ / 62' Ταβάτα, 66' Σεφέροβιτς)