ΓΕΡΜΑΝΙΑ

"Παίζει" με τη φωτιά η Σάλκε!

Με πρωταγωνιστή τον Στέφαν Μπελ που πέτυχε δύο γκολ, η Μάιντς νίκησε εντός έδρας με 2-0 τη Σάλκε για την 30ή αγωνιστική της Bundesliga. (VIDEO)

Με τον Στέφανο Καπίνο να μένει γι' ακόμη ένα παιχνίδι στον πάγκο, η Μάιντς με τον Στέφαν Μπελ να πετυχαίνει και τα δύο γκολ, νίκησε με 2-0 τη Σάλκε.

Η Μάιντς αναρριχήθηκε ακόμη πιο ψηλά στη συνολική κατάταξη και βλέπει μέχρι και... Ευρώπη, η δε Σάλκε κρατά ακόμη στα χέρια της το εισιτήριο για το Europa League, ωστόσο αν συνεχίσει έτσι κινδυνεύει καθώς δίνει την ευκαιρία στους διώκτες της, να την πλησιάσουν.

Η Σάλκε ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας τρεις ευκαιρίες στα πρώτα είκοσι λεπτά, αλλά η Μάιντς αυτή που άνοιξε το σκορ στο 28' με τον Μπελ.

Και πριν καλά συνέλθει η άμυνα των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, με τον ίδιο παίκτη.

Ο Μπελ στο 31ό λεπτό διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο κι αυτά της ομάδας του. Μάλιστα η Μάιντς είχε την ευκαιρία να κάνει και το 3-0 στο 34ο λεπτό, αλλά το σουτ του Γκάις απομάκρυνε ο Φάρμαν.

Ο Φαρφάν είχε την ευκαιρία να μειώσει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο η Μάιντς ήταν αυτή που έφθασε κοντά στο τρίτο γκολ, με τον Οκαζάκι να σημαδεύει το δοκάρι.

Δείτε στο παρακάτω video τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση:

ΜΑΪΝΤΣ: Κάριους, Μπροζίνσκι, Μπούνγκερτ, Μπελ, Παρκ Γιου-Χο, Γκάις, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Σαμπέριο (76' Ντε Μπλάσις) Γιουνούς Μαλί (72' Σότο), Κου Για-Τσέολ, Οκαζάκι (91' Νοβέσκι)

ΣΑΛΚΕ: Φάρμαν, Χέβεντες, Ματίπ, Νάστασιτς, Κολάσινατς, Φαρφάν (63' Ντράξλερ), Νόιστεντερ (54' Γκορέτσκα), Χέγκερ (13' Αογκό), Σανέ, Χούντελααρ, Τσουπό-Μοτίνγκ

18. Αμβούργο 25

*οι 4 πρώτοι Champions League (4ος προκριματικά)

**5ος και 6ος Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι, ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της Β' κατηγορίας