ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ο Μπατσουαγί στέλνει Champions League την Ντόρτμουντ

BERND THISSEN/DPA VIA AP

Το 6ο τέρμα του Μισί Μπατσουαγί σε επτά αγώνες με τη φανέλα της Ντόρτμουντ στην Bundesliga έδωσε τη νίκη με 1-0 επί του Ανόβερο και έκλεισε ξανά την "ψαλίδα" από τη Σάλκε στον έναν βαθμό.

Με τον Μισί Μπατσουαγί να σκοράρει κατά ριπάς και να φτάνει τα οκτώ σε έντεκα αγώνες (έξι στο πρωτάθλημα) με τη φανέλα της Ντόρτμουντ, η Μπορούσια επικράτησε με 1-0 του Ανόβερο και πλησίασε ξανά τη Σάλκε στον πόντο, στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες της κοιλάδας του Ρουρ για τη 2η θέση της Bundesliga μετά από 27 αγωνιστικές.

Ο "Μπάτσμαν" σκόραρε στο 24ο λεπτό και βοήθησε να περάσει το... hangover από τον αποκλεισμό στο Europa League από τη Ζάλτσμπουργκ με ένα καταπληκτικό τακουνάκι. Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική απόδοση επιθετικά, έστω κι αν δεν σκόραραν παραπάνω, ωστόσο και το Ανόβερο είχε καλές στιγμές.

Στο 2ο ημίχρονο πέρασε στον αγώνα ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος που έμεινε στον πάγκο για να αγωνιστεί ο Εμέρ Τοπράκ, ωστόσο ο Τούρκος στόπερ αισθάνθηκε ξανά μυικές ενοχλήσεις (τον άφησαν εκτός στο παιχνίδι της Πέμπτης) και αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα.

Οι παίκτες του Πέτερ Στέγκερ κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία και στο 2ο ημίχρονο και το 1-0 αποδείχθηκε αρκετό για να τους δώσει τη νίκη.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Ακαντζί, Τοπράκ (46' Παπασταθόπουλος), Σμέλτσερ, Κάστρο (64' Βάιγκλ), Νταχούντ, Πούλισιτς (70' Φίλιπ), Γκέτσε, Σίρλε, Μπατσουαγί

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσάουνερ, Ζοργκ (78' Φόσουμ), Σανέ, Άντον, Κορμπ, Μπάκαλορτς (86' Μάνια), Σβέγκλερ, Οστρζόλεκ, Κλάους, Ζονατάς, Φίλκρουγκ (73' Σάρενρεν Μπαζέ)

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Φράιμπουργκ - Στουτγκάρδη 1-2 (53' Πέτερσεν / 4' και 75' Γκόμεθ)

Σάββατο

Γκλάντμπαχ - Χόφενχαϊμ 3-3 (33' Ντρμιτς, 72' Στιντλ, 90' Γκίντερ / 13' Χούμπνερ, 58' πέν. Κράμαριτς, 73' Γκρίλιτς)

Άιντραχτ - Μάιντς 3-0 (6' ΚΠ Μπόατενγκ, 23' Γιόβιτς, 41' Ρέμπιτς)

Άουγκσμπουργκ - Βέρντερ 1-3 (63' Ράνι Κεντίρα / 5' και 40' Μπελφοντίλ, 82' Κρούζε)

Αμβούργο - Χέρτα 1-2 (63' Ντόουγκλας Σάντος / 56' Λάτζαρο, 63' Καλού)

Βόλφσμπουργκ - Σάλκε 0-1 (86' αυτ. Κνόχε)

Κυριακή

Ντόρτμουντ - Ανόβερο 1-0 (24' Μπατσουαγί)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)