ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ο Καλού "σκότωσε" την Γκλάντμπαχ με χατ τρικ

Η Χέρτα ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Γκλάντμπαχ και με έναν Σαλομόν Καλού να "φωνάζει" ότι επέστρεψε, έφτασε σε νίκη με 3-0.

Ο Σαλομόν Καλού έβγαλε για πρώτη φορά φέτος 90λεπτο και απέδειξε ότι αυτό έλειπε από την εμπροσθοφυλακή της Χέρτα, σημειώνοντας και τα τρία γκολ στο 3-0 επί της Γκλάντμπαχ στο Βερολίνο για τη 10η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού συνεργάστηκε άψογα με τον Μίτσελ Βάιζερ, ο οποίος του έδωσε δύο ασίστ και τον βοήθησε να σημειώσει το δεύτερο χατ τρικ του στο γερμανικό πρωτάθλημα, σχεδόν έναν χρόνο μετά από το προηγούμενο (6 Νοεμβρίου 2015 κόντρα στο Ανόβερο).

Η Μπορούσια, που προερχόταν από το 1-1 κόντρα στη Σέλτικ στο Champions League, έψαχνε το πρώτο τέρμα της στο πρωτάθλημα μετά από 375 λεπτά και την πρώτη νίκη από τα τέλη Σεπτεμβρίου, ωστόσο αντέδρασε μόνο στο 2ο ημίχρονο, χωρίς αποτέλεσμα.

ΧΕΡΤΑ: Γιάρστεϊν, Πέκαρικ, Σταρκ, Μπρουκς, Μίτελσταντ, Σκιέλμπρεντ, Λούστενμπεργκερ (56' Αλάν), Βάιζερ, Καλού (86' Κουρτ), Χαραγκούτσι (71' Σίμπερ), Ιμπίσεβιτς

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Γιάντσκε, Βέστεργκααρντ, Ελβέντι, Χέρμαν (33' Τζόνσον), Στρομπλ (46' Κορμπ), Κράμερ, Βεντ, Χόφμαν (85' Αζάρ), Στιντλ, Ραφαέλ

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χέρτα - Γκλάντμπαχ 3-0 (18', 33', 84' Καλού)

18. Αμβούργο 2

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)