ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ο 38χρονος Πισάρο "χάλασε" το ντεμπούτο Κορκούτ στη Λεβερκούζεν

Bremen's Claudio Pizarro, left, and Frankfurt's Jesus Vallejo and Makoto Hasebe, right, challenge for the ball during the Bundesliga soccer match between SV Werder Bremen and Eintracht Frankfurt in Bremen, Germany, Sunday Nov. 20, 2016. (Carmen Jaspersen/dpa via AP) AP

Ο 38χρονος Κλάουντιο Πισάρο έφτασε τα 191 γκολ στη Bundesliga και έδωσε στη Βέρντερ τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στο Λεβερκούζεν.

Ο Ταϊφούν Κορκούτ βρέθηκε πολύ κοντά στο να συνδυάσει το ντεμπούτο του στον πάγκο της Λεβερκούζεν με νίκη, ωστόσο ο Κλάουντιο Πισάρο είχε διαφορετική άποψη και έδωσε τον εκτός έδρας βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στη Βέρντερ.

Στη μετά-Ρόγκερ Σμιτ εποχή, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Κέβιν Φόλαντ, σε ένα παιχνίδι με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Η ομάδα της Βρέμης δεν πτοήθηκε από το σκορ, κρατήθηκε στο παιχνίδι και στο 76' έγινε η κίνηση ματ από τον Αλεξάντερ Νόουρι, με την είσοδο του Πισάρο. Δύο λεπτά αργότερα, ο Περουβιανός έφτανε τα 191 γκολ στη Bundesliga και επιβεβαίωνε τον λόγο για τον οποίο είναι ο κορυφαίος ξένος σκόρερ της κατηγορίας.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χένριχς, Τοπράκ, Ντράγκοβιτς, Ουεντέλ, Μπελαράμπι (64' Χάβερτς), Μπαουμγκάρτλινγκερ, Καμπλ, Μπραντ (74' Μεχμέντι), Φόλαντ, Ερνάντες (82' Κίσλινγκ)

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βίντβαλντ, Βέλκοβιτς, Σανέ, Μόισαντερ, Γκέμπρε Σελασιέ (76' Πισάρο), Έγκεσταϊν, Μπάουερ, Γκρίλιτς (67' Ντιλέινι), Γιουνούζοβιτς (90+2' Κάιντς), Μπάρτελς, Κρούζε

* κόκκινη 90' Ουεντέλ

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λεβερκούζεν - Βέρντερ 1-1 (7' Φόλαντ / 79' Πισάρο)

18. Ντάρμστατ 12

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)