ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Νίκησε η Μάιντς, 2-1 τη Σάλκε

Mainz's Julian Baumgartlinger, right, celebrates his side's second goal during a German Bundesliga soccer match between FSV Mainz 05 and FC Schalke 04 in Mainz, Germany, Friday, Feb. 12, 2016. (AP Photo/Michael Probst) AP

Η Μάιντς νίκησε 2-1 τη Σάλκε στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική της Bundesliga, με γκολ των Μπάσμαν και Μπάουμγκαρτλινγκέρ .(VIDEO)

Μία νίκη που την προβίβασε προσωρινά στην 5η θέση της βαθμολογίας της Bundesliga, πέτυχε η Μάιντς με 2-1 επί της Σάλκε, στο παιχνίδι που ανοίγει την αγωνιστική την Παρασκευή (12/2).

Ο Μπάσμαν πέτυχε το 1-0 στο 33' για τη Μάινς, αλλά η Σάλκε ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μπελχαντά. Ωστόσο, στο 79' ο Μπάουμγκαρτλινγκέρ σκόραρε το 2-1 για τη γηπεδούχο, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Μάιντς: Κάριους, Μπαλογκούν, Ντονατι, Μπελ, Μπάσμαν, Μπάουμγκαρτλινγκέρ, Λάτζα, Κλέμενς, Μάλι (87' Φράι), Σαμπέριο (84' Ντε Μπλάσις), Κόρντομπα (94' Μπάνγκερτ)

Σάλκε: Φάχρμαν, Καϊκαρά (66' Ρίεθερ), Ματίπ, Κολάσινατς, Νιουστάντερ, Μπελχαντά, Γκέις (80' Σκχόπ), Γκορέτζκα, Μάγιερ, Σέιν (84' Ντι Σάντο), Χούντελαρ

18. Ανόβερο 14

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, μπαράζ ο 16ος με τον 3ο της Β' κατηγορίας

***στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)