ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Νίκη στο Βόλφσμπουργκ η Μπάγερν

Μετά την 5άρα του πρώτου γύρου με τα 5 γκολ του Λεβαντόβσκι σε 9 λεπτά, η Μπάγερν νίκησε την Βόλφσμπουργκ και στην έδρα της με 2-0. Πέτυχε το 23ο του τέρμα ο Πολωνός, το σκορ είχε ανοίξει ο Κομάν (videos)

Η Μπάγερν νίκησε με 2-0 την Βόλφσμπουργκ στο "Φόλκσβαγκεν Αρίνα", έτσι βρίσκεται πλέον με στην κορυφή με 11 βαθμούς διαφορά από την Ντόρτμουντ, η οποία υποδέχεται την Κυριακή την Χόφενχαϊμ.

Ο Κίνγκσλεϊ Κομάν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 66ο λεπτό και ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 74', φτάνοντας τα 23 τέρματα στο πρωτάθλημα (σε ισάριθμες αγωνιστικές).

Θυμίζουμε πως στον πρώτο γύρο ο Πολωνός στράικερ είχε πετύχει 5 γκολ σε λιγότερο από 9 λεπτά και οι Βαυαροί είχαν νικήσει με 5-1 (ανατροπή) του "λύκους" στο Μόναχο.

Η Ντάρμστατ έκανε στην Βρέμη, αλλά στο 89' ισοφάρισε σε 2-2 ο Κλαούντιο Πισάρο, το Ανόβερο επικράτησε με 2-1 στην Στουτγκάρδη (ανατροπή με 2 γκολ του στόπερ, Κρίσταν Σουλτς), ενώ ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Αμβούργο και Ίνγκολστατ.

Οι συνθέσεις

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστιλς, Τρες, Νάλντο (76' Κνόχε), Ντάντε (72' Σέρλε), Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Άρνολντ, Λουίζ Γκουστάβο, Ντράξλερ, Βιεϊρίνια, Σέφερ (84' Αζαουί), Κρούζε.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Κίμιχ, Αλάμπα, Μπερνάτ, Τσάμπι Αλόνσο, Τόμας Μίλερ, Ντόουγκλας Κόστα (50' Τιάγκο Αλκάνταρα), Ρόμπεν (56' Ριμπερί), Κομάν (88' Ρόντε), Λεβαντόβσκι.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Άντλερ, Σακάι, Τζουρού, Σπάχιτς, Όστρτσολεκ, Γιουνγκ, Χόλτμπι, Χαντ (73' Κάτσαρ), Νίκολαϊ Μίλερ (46' Ιλίτσεβιτς), Ντρμιτς, Ρούντνεβς (79' Λασόγκα).

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΤ: Νίλαντ, Ντάνι ντα Κόστα, Ματίπ, Χούμπνερ, Μπάουερ, Ρόζερ, Γκρος, Κοέν, Λέκι, Χίντερσερ (92' Μπρεζερί), Λεσκάνο (87' Χάρτμαν).

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Τίτον, Γκρόσκροϊτς, Σβαμπ, Νίντερμαϊερ, Εμιλιάνο Ινσούα, Σερί Ντιέ (75' Χάρνμικ), Μαξίμ, Γκέντνερ, Ρουπ, Κόστιτς, Βέρνερ (76' Κράβετς).

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσίλερ, Σακάι, Σανέ, Σουλτς, Σοργκ, Γιαμαγκούτσι, Χόφμαν, Φόσουμ (88' Σόμπιεχ), Καραμάν, Βολφ (75' Κλάους), Κιγιοτάκε (92' Άντον).

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βίντβαλντ, Γκέμπρε Σελάσιε, Βέστεργκαρντ, Τζιλομποτζί, Σαντιάγο Γκαρσία, Γκρίλιτς, Γιαταμπαρέ (58' Κλάινχαϊσλερ), Μπάρτελς, Γιουνούζοβιτς, Ούτζα, Πισάρο.

ΝΤΑΡΜΣΤΑΤ: Ματένις, Γιούνγκβιρτ, Σουλού, Ράικοβιτς, Καλντιρόλα, Νίμαϊερ, Γκόντορφ, Ρόζενταλ (90' Στροχ-Ένγκελ), Χέλερ (94' Πλάτε), Ράους (46' Κέμπε), Βάγκνερ.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Κολωνία - Χέρτα 0-1 (43' Ιμπίσεβιτς)

Σάββατο

Βόλφσμπουργκ - Μπάγερν 0-2 (66' Κομάν, 74' Λεβαντόβσκι)

Αμβούργο - Ίνγκολστατ 1-1 (7' Ντρμιτς / 61' Χίντερσερ)

Στουτγκάρδη - Ανόβερο 1-2 (18' Βέρντερ / 32' και 83' Σουλτς)

Βέρντερ - Ντάρμστατ 2-2 (33' Ούτζα, 89' Πισάρο / 44' πέν. Βάγκνερ, 82' Σουλού)

18. Ανόβερο 17

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, μπαράζ ο 16ος με τον 3ο της Β' κατηγορίας

***στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)