ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Νίκη με ανατροπή για την Μάιντς

Η Χόφεχναϊμ προηγήθηκε στο "Coface Arena" αλλά ο... σεληνιασμένος Γιουνούς Μαλί πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε την Μάιντς στην ανατροπή και τη νίκη με σκορ 3-1.

Για την 5η αγωνιστική της Bundesliga η Μάιντς υποδέχθηκε στο "Coface Arena" την Χόφενχαϊμ, που έψαχνε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς στα 4 πρώτα παιχνίδια μετρούσε μόλις μια ισοπαλία.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στο ξεκίνημα του αγώνα ότι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν το τρίποντο, όμως υπολόγιζαν δίχως τον Γιουνούς Μαλί.

Στο 13' ο Σμιντ πήρε την ασίστ από τον Πολάνσκι και έβαλε μπροστά στο σκορ την Χόφενχαϊμ. Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις 5 λεπτά, καθώς στο 18' ο Μαλί έφερε το ματς στα ίσα. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ο Μαλί είχε κρατήσει το καλύτερο για την επανάληψη.

Ο μεσοεπιθετικός της Μάιντς με άλλα δύο τέρματα στο 61' και το 68' ολοκλήρωσε το προσωπικό του σόου και την ανατροπή για τους γηπεδούχους, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με το τελικό 3-1. Ο Μαλί έφτασε πλέον τα 5 τέρματα στην Bundesliga.

ΜΑΪΝΤΣ: Κάριους, Μπροσίνσκι, Μπούνγκερτ, Μπελ, Μπένγκτσον, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Μόριτζ, Κλέμενς, Ντε Μπλάσις (90+2' Πάρκερ), Μαλί (88' Σερντάρ), Μούτο (76' Νίντερλεχνερ).

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντέραμπεκ, Σαρ (46' Μπίτσακτσιτς), Σίλε, Κιμ (75' Ουτ), Σβέγκλερ (76' Κουράνι), Ρούντι, Πολάνσκι, Σμιντ, Φόλαντ, Βάργκας.