ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μοιρασιά για Χέρτα και Βέρντερ

Η Χέρτα έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τις νίκες της, μένοντας ισόπαλη 1-1 με τη Βέρντερ Βρέμης, στο Βερολίνο. (VIDEO)

Σ' ένα από τα τυπικά γερμανικά ποδοσφαιρικά βράδια Παρασκευής, γνωστά για τη μαχητικότητα και τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες, η Χέρτα και η Βέρντερ, μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις μετά το ισόπαλο τελικό 1-1, στο Βερόλινο.

Η ομάδα της γερμανικής πρωτεύουσας και γηπεδούχος, Χέρτα, άνοιξε το σκορ μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς, με τον Στόκερ. Ωστόσο, σχετικά άμεση ήταν η απάντηση της Βέρντερ με τον Νιγηριανό επιθετικό της ομάδας της Βρέμης, Ούτζαχ, 21 λεπτά αργότερα.

Μετά, όμως, σιωπητήριο. Χέρτα και Βέρντερ έχασαν ευκαιρίες, αλλά ποτέ δεν έφθασαν στο γκολ με αποτέλεσμα να φύγουν αμφότερες, με ένα βαθμό.

ΧΕΡΤΑ: Κραφτ, Πεκάρικ, Λάνγκαμπ, Λούστενμπέργκερ, Πλάτενχαρντ, Σκιέλμπρεντ, Χαραγκούτσι, Νταρίντα, Χέγκελερ (75' Βάιζερ), Στόκερ (89' Μπρουκς), Καλού (82' Μπαουμγιόχαν)

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βίντβαλντ, Γκεμπρέ Σελάσιε, Λουκιμιά-Μουλονγκοτί, Βέστεργκααρντ, Γκαρσία, Φριτς, Μπαργκφρέντε, Γιουνούζοβιτς (90' Γκάλβεθ), Έγκεσταϊν (63' Μπάρτελς), Ούτζαχ, Γιόχανσον (80' Εζτουναλί)