ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μια γκάφα κόστισε στην Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ ηττήθηκε με 1-2 στη Στουτγκάρδη για τη 12η αγωνιστική της Bundesliga, με τον Ρόμαν Μπίρκι να κάνει τραγικό λάθος στο 1ο γκολ και τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να γίνεται αλλαγή στο ημίχρονο.

Με τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ τιμωρημένο για "πειθαρχικό παράπτωμα" και τον Κρίστιαν Πούλισιτς να μείνει εκτός τελευταία στιγμή λόγω μυικού προβλήματος, η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να διαχειριστεί το τραγικό λάθος του Ρόμαν Μπίρκι, με συνέπεια η Στουτγκάρδη να φτάσει στη νίκη με 2-1 για τη 12η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Ελβετός τερματοφύλακας έχασε μέσα από τα πόδια του μια κοντινή πάσα του Μαρκ Μπάρτρα μόλις στο 5ο λεπτό, δίνοντας "δώρο" στον Σαντράκ Ακολό για το 1-0. Η Μπορούσια ανέκαμψε γρήγορα, δημιούργησε κινδύνους και στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπενζαμέν Παβάρ. Ο Ρον Ρόμπερτ Τσίλερ απόκρουσε την προσπάθεια του Αντρέ Σίρλε, ωστόσο στη συνέχεια ο Μαξιμίλιαν Φίλιπ ισοφάρισε σε 1-1 με το 6ο φετινό τέρμα του.

Στην ανάπαυλα, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έγινε αλλαγή, πιθανόν για μυικό πρόβλημα. Οι γηπεδούχοι άρχισαν το 2ο μέρος με δύο αλλαγές (η πρώτη στις καθυστερήσεις) και η δεύτερη εξ αυτών, ο Γιόσιπ Μπέκαλο, έκανε το 2-1 στο 51ο λεπτό.

Στο 2ο ημίχρονο, οι Σουηβοί ήταν ανώτεροι και έφτασαν πιο κοντά στο επόμενο τέρμα της συνάντησης, το οποίο δεν επετεύχθη, με συνέπεια το 2-1 να παραμείνει ως τελικό σκορ.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Τσίλερ, Παβάρ, Μπάντστουμπερ, Μπάουμγκαρτλ, Μπεκ, Ασκασιμπάρ, Γκέντνερ, Ινσούα, Ακολό (46' Μπρέκαλο), Γκίντσεκ (45+1' Ασάνο), Εζτζάν (85' Αόγκο)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Τολιάν, Παπασταθόπουλος (46' Ζαγκαντού), Μπάρτρα, Σμέλτσερ, Γκέτσε, Βάιγκλ, Καγκάβα (63' Νταχούντ), Γιαρμόλενκο, Σίρλε (83' Γκερέιρο), Φίλιπ

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Στουτγκάρδη - Ντόρτμουντ 2-1 (5' Ακολό, 51' Μπρέκαλο / 45+3' Φίλιπ)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)