ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Με Ομπαμεγιάνγκ η Ντόρτμουντ, ήττα στη Φρανκφούρτη για Σάλκε

Με δύο γκολ του Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ και τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στην αρχική ενδεκάδα, η Ντόρτμουντ νίκησε 2-1 τη Μάιντς. Ήττα στη Φρανκφούρτη για Σάλκε, ήττα για Σταφυλίδη και Άουγκσμπουργκ από Βόλφσμπουργκ.

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην Bundesliga η Ντόρτμουντ, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Μάιντς. Η Μπορούσια άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, με τον διεθνή Γκαμπονέζο φορ να κάνει το 2-0 στο 89ο χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το μόνο που κατάφερε η Μάιντς στη Βεστφαλία ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με τον Μούτο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Έπαιξε σε όλο το ματς ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Ήττα για Σταφυλίδη από τη Βόλφσμπουργκ

Με τον Κώστα Σταφυλίδη και τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον στη βασική της ενδεκάδα, η Άουγκσμπουργκ γνώρισε την ήττα (0-2) από τη σαφώς ανώτερη Βόλφσμπουργκ. Οι "λύκοι" πέρασαν χάρη στα γκολ των Ντιντάβι (35') και Ρικάρντο Ροντρίγκεθ (89').

"Σφαλιάρα" στη Φρανκφούρτη για Σάλκε

Με το αριστερό μπήκε στο γερμανικό πρωτάθλημα η Σάλκε. Στη Φρανκφούρτη, η Άιντραχτ άνοιξε το σκορ μόλις 13 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης με τον Μάιερ, ο οποίος έχασε την ευκαιρία με εκτέλεση πέναλτι να κάνει 2-0 στο 68ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για δέκα λεπτά - ύστερα από την αποβολή του Χέκτορ - με αριθμητικό μειονέκτημα, αλλά κατάφεραν και πήραν σημαντική νίκη απέναντι στη Σάλκε.

Μοιρασιά στο Αμβούργο

Στο Αμβούργο η τοπική ομάδα άνοιξε το σκορ με το γκολ του Γουντ, με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη. Η Ίνγκολστατ ισοφάρισε με γκολ του Χίντερζεερ στο 79ο λεπτό. Το 1-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Αφεντικό η Κολωνία

Εύκολο έργο είχε η Κολωνία, απέναντι στην Ντάρμστατ. Ο Ρίσε στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τη γηπεδούχο τοπική ομάδα με τον Μοντέστ στο 61ο λεπτό ουσιαστικά να "τελειώνει" το ματς και να βάζει ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες της Ντάρμστατ για θετικό αποτέλεσμα στην 1η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Άντλερ, Σάκαϊ, Κλέμπερ, Τζουρού, Όστρσολεκ, Γιουνγκ (66' Ντικμάιερ), Χουντ, Μίλερ (66' Χαλίλοβιτς), Γκρέγκοριτς (67' Λασόγκα), Κόστιτς, Γουντ

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΤ: Νίλαντ, Λέβελς, Μπρεζερί, Μάτιπ, Σούτνερ, Μοράλες (81' Κοέν), Ροζέρ, Γκρος, Λέκι, Λεσκάνο (90'+1' Λεξ), Χάρτμαν (66' Χίντερζεερ)

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Σέρενσεν, Μαρόχ, Μάβραϊ, Χέκτορ, Ρίσε, Λέμαν, Χόγκερ, Μπίτενκουρτ (74' Τσόλερ), Μοντέστ (87' Γιόγιτς), Ρούντνεβς (70' Οσάκο).

ΝΤΑΡΜΣΤΑΤ: Έσερ, Φεντέτσκι (56' Σιρίγκου), Μιλόσεβιτς, Χον, Χόλαντ, Γκόντορφ, Βράντσιτς, Μπεν-Χατίρα (70' Γιουνγκβιρτ), Κλάινχαϊσλερ (85' Όλινικ), Χέλερ, Σίπλοκ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πάσλακ (77' Πίστσεκ), Παπασταθόπουλος, Μπάρτρα, Σμέλτσερ, Γκονσάλο Κάστρο (59' Βάιγκλ), Ρόντε (85' Ραφαέλ Γκερέιρο), Ντεμπελέ, Καγκάουα, Σίρλε, Ομπαμεγιάνγκ.

ΜΑΪΝΤΣ: Λεσλ, Ντονάτι, Μπαλόγκουν, Μπελ, Μπροζίνσκι, Εγκμπαμέν, Σερντάρ (71' Εζτουναλί), Κλέμενς (81' Μούτο), Φράι, Ονισίουο, Μαλί (86' Ντε Μπλάσις).

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Χραντέτσκι, Βαρέλα, Χέκτορ, Αμπράαμ, Οτσίπκα, Χάσεμπε, Μασκαρέλ, Χούστι (56' Τσάντλερ), Μάιερ, Γκατσίνοβιτς, Χργκότα (81' Βαγιέχο).

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Ζούνιορ Καϊσάρα, Νάλντο, Χέβεντες, Κολάσινατς (62' Μπαμπά-Ραχμάν), Γκάις, Αόγκο (74' Μπενταλέμπ), Μέγερ, Τσουπό-Μοτίνγκ, Ντι Σάντο (46' Εμπολό), Χούντελααρ.

* 68' χαμένο πέναλτι του Μάιερ

** 79' κόκκινη κάρτα στον Χέκτορ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Χιτς, Βερχάεχ, Γκούβελεουβ, Γιάνκερ, Σταφυλίδης, Κορ (84' Άλντιντοπ) , Μπάιερ, Μπομπαντίγια, Κου Για-Κίολ (83' Ουσάμι), Καϊουμπί, Φινμπόγκασον (63' Γι Ντονγκ-Βον).

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστεελς, Μπλαστσικόβσκι, Νόχε, Μπρούμα, Ροντρίγκεθ, Λουίζ Γκουστάβο, Γκέρχαρτ (60' Άρνολντ), Ντράξλερ, Ντιντάβι (71' Τρας), Καλιτζούρι, Ντοστ (83' Μπρούνο Ενρίκε).

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σόμερ, Βεντλ, Γιάντσλκε (Βέστεργκαρντ 46'), Στρομπλ, Κρίστιενσεν, Ελβέντι, Τραορέ (Τζόνσον 61'), Στιντλ, Χαν (Αζάρ 84'), Κράμερ, Ράφαελ.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Τόρπακ, Βέντελ, Βεντάι, Τα, Αρανγκουίς (Πογιανπάλο 78'), Μπαουμγκάρτλινγκερ, Μπελαμπάρι, Καμπλ, Βόλαντ (Μπραντλ 64'), Καλάνογλου (Μεχμέντι 64').

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Μπάγερν - Βέρντερ Βρέμης 6-0 (9' Αλόνσο, 13', 46', 77' Λεβαντόβσκι, 66' Λαμ, 73' Ριμπερί)