ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κλείνει το έτος στο Champions League η Γκλάντμπαχ

Η Γκλάντμπαχ βρήκε έναν... Ραφαέλ από τα παλιά και νίκησε με 3-1 το Αμβούργο, με συνέπεια να βρίσκεται κοντά στις θέσεις του Champions League στο τέλος του 2017.

Με τον Ραφαέλ να συνεχίσει τη φετινή συνήθειά του, όποτε σκοράρει να σημειώνει δύο γκολ ανά αγώνα και η Γκλάντμπαχ επικράτησε 3-1 του Αμβούργου, στον αγώνα που άνοιξε την "αυλαία" της τελευταίας αγωνιστικής του Hinrunde.

Μετά από τρεις σερί αποτυχίες στο πρωτάθλημα, η Μπορούσια μπήκε δυνατά σε αυτό το παιχνίδι και προηγήθηκε με το 6ο φετινό τέρμα του Τοργκάν Αζάρ. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι) ισοφάρισε με τον Αντρέ Χαν να κάνει σεφτέ στα γκολ στη φετινή Bundesliga, αλλά ο Βραζιλιάνος επιθετικός των "πουλαριών" χτύπησε δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά στο 2ο ημίχρονο κι έκανε το 3-1, φτάνοντας κι αυτός τα έξι γκολ.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Ελβέντι (54' Γιάντσκε), Γκίντερ, Βέστεργκααρντ, Βεντ, Χέρμαν (70' Γκρίφο), Όξφορντ (89' Μπένγκερ), Κουιζάνς, Αζάρ, Στιντλ, Ραφαέλ

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Ματένια, Μαβράι, Παπαδόπουλος, Φαν Ντρόνχελεν (80' Αρπ), Σάκαϊ, Χουντ (83' Βάλντσμιτ), Έκνταλ (84' Γιάνιτσιτς), Γιουνγκ, Σάντος, Χαν, Κόστιτς

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γκλάντμπαχ - Αμβούργο 3-1 (9' Αζάρ, 74', 79' Ραφαέλ / 53' Χαν)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)