ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κατραπακιά στη Χέρτα από Μάιντς

Η Μάιντς πήρε αναπάντεχη νίκη με 2-0 μέσα στο Βερολίνο επί της Χέρτα και την άφησε μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις τη νέα σεζόν.

Η Χέρτα έψαχνε νίκη στο Βερολίνο που θα την επανέφερε σε τροχιά Champions League και η Μάιντς των τεσσάρων σερί ηττών εμφανιζόταν ως ο ιδανικός αντίπαλος. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Σάντρο Σβαρτς ήταν εκείνη που πήρε το "τρίποντο" και το 2-0 την απομακρύνει από τη ζώνη του υποβιβασμού μετά από 23 αγωνιστικές στην Bundesliga.

Η κακή μέρα φάνηκε από νωρίς για τους γηπεδούχους, αφού ο αρχηγός Βένταντ Ιμπίσεβιτς χτύπησε στο 16' και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Στο 40ό λεπτό ο Ρόμπιν Κουάισον άνοιξε το σκορ για τη Μάιντς, που ήταν και η τελευταία ομάδα τα τελευταία τέσσερα χρόνια που προηγήθηκε στην έδρα της Χέρτα στο ημίχρονο και στο τέλος του αγώνα ηττήθηκε.

Η Χέρτα δεν κατάφερε να βρει τρόπο να απαντήσει, στο 65ο λεπτό δέχθηκε και δεύτερη γκολ από τον διεθνή Σουηδό και το 2-0 την κρατάει χαμηλά στη βαθμολογία.

ΧΕΡΤΑ: Γιάρστεϊν, Πεκάρικ, Σταρκ, Τορουναριγκά, Πλάτενχαρτ, Σκιέλμπρεντ (56' Βάιζερ), Λούστενμπεργκερ, Λάτσαρο, Νταρίντα, Καλού (73' Λέκι), Ιμπίσεβιτς (16' Ζέλκε)

ΜΑΙΝΤΣ: Τσέντνερ, Μπαλόγκουν, Μπελ, Χακ, Γκμπαμέν, Ντονάτι, Σερντάρ (85' Ντε Μπλάσις), Λάτσα, Χόλτμαν, Μπέργκρεεν (89' Ούτζα), Κουάισον (68' Μούτο)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)