ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Χέρτα "μίλησε" τελευταία

Τα δύο εκ των τριών γκολ στο Βερολίνο σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις, ωστόσο η Χέρτα είχε τον τελευταίο λόγο και πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Φράιμπουργκ. Βαθμό στο 90', η Λειψία. (video)

Θεαματικό από κάθε άποψη ήταν το ματς ανάμεσα στη Χέρτα και τη Φράιμπουργκ για την πρώτη αγωνιστική της Bundesliga. Η ομάδα του Βερολίνου άνοιξε το σκορ με τον Νταρίντα στο 62ο λεπτό, με τον Χέφλερ να ισοφαρίζει σε 1-1 για τη Φράιμπουργκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κι ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία στο "Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου", ο Σίμπερ - οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 85ο λεπτό - νίκησε τον Σβόλοβ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έδωσε τη νίκη στη Χέρτα, στην πρεμιέρα της στο φετινό γερμανικό πρωτάθλημα.

Η Χόφενχαϊμ άνοιξε το σκορ με τον Ρουπ στο 55ο λεπτό, με τον Κάιζερ να ισοφαρίζει για τη Λειψία τρία λεπτά αργότερα. Ο Ουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα για τους γηπεδούχους, αλλά οι "ταύροι" της Λειψίας δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με γκολ στο 90ό λεπτό, ο Σάμπιτσερ ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

ΧΕΡΤΑ: Γιάρσταϊν, Πέκαρικ, Λάνγκαμπ, Μπρουκς, Πλάτενχαρτ, Λούστενμπεργκερ, Σκιέλμπρεντ, Βάιζερ (77' Εσβάιν), Νταρίντα (90' Χέγκελερ), Χαραγκούτσι, Ιμπίσεβιτς (85' Σίμπερ)

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Σβόλοβ, Γκίλντε, Χέφλερ, Σογιουντσού, Αμπράσι, Ιγκνιόβσκι (66' Ονούρ Μπουλούτ), Χάμπερερ (66' Πέτερσεν), Γκρίφο, Γκίντερ, Νίντερλεχνερ, Φίλιπ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Σχαρ, Σίλε, Οχς, Ρούντι, Φογκτ (46' Σβέγκλερ), Ρουπ (65' Αμίρι), Ουτ, Κράμαριτς (79' Τερατσίνο), Βάγκνερ

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Σμιτς, Όρμπαν, Κόμπερ (63' Φόρσμπεργκ), Χάλστενμπεργκ, Ίλζανκερ, Ντέμε, Βέρνερ (86' Μπρούνο), Κάιζερ, Πόουλσεν (82' Σέλκε), Σάμπιτσερ

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπάγερν - Βέρντερ Βρέμης 6-0 (9' Αλόνσο, 13', 46', 77' Λεβαντόβσκι, 66' Λαμ, 73' Ριμπερί)