ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η "πρώην" πλήγωσε τον Παπαδόπουλο

Leipzig's scorer Naby Keita, 2nd right, and his teammates celebrate the opening goal during the German Bundesliga soccer match between Hamburger SV and RB Leipzig in Hamburg, Germany, Friday, Sept. 8, 2017. (AP Photo/Michael Sohn) AP PHOTO/MICHAEL SOHN

Η Λειψία σταμάτησε τη θεαματική εκκίνηση του Αμβούργου στη Bundesliga και με εκτός έδρας νίκη 2-0, πηγαίνει έτοιμη στο ντεμπούτο της στο Champions League (video).

Η Λειψία προετοιμάστηκε με τον καλύτερο τρόπο για το ντεμπούτο της στο Champions League, επικρατώντας 2-0 μέσα στο Αμβούργο και "πληγώνοντας" τον πρώην παίκτη της και νυν των γηπεδούχων, Κυριάκο Παπαδόπουλο, στο 500ό εντός έδρας παιχνίδι τους στην Bundesliga.

Μετά από δύο νίκες, το Αμβούργο διεκδικούσε την κορυφή της βαθμολογίας δίχως αντίπαλο, έστω και προσωρινά. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τη Λειψία να έχει την κατοχή της μπάλας και μάλιστα να κερδίζει πέναλτι στο 1ο ημίχρονο, για να το πάρει πίσω ο διαιτητής Ντενίζ Αϊτεκίν, μετά από παρέμβαση VAR.

Στο 67ο λεπτό, μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ, ο Ναμπί Κεϊτά βρέθηκε μόνος του εκτός περιοχής, δοκίμασε το δεξί πόδι του και δικαιώθηκε, κάνοντας το 1-0 για τους δευτεραθλητές Γερμανίας. Οκτώ λεπτά αργότερα, σε μία φάση που το Αμβούργο ζήτησε πέναλτι σε "θεατρική πτώση" μέσα στην περιοχή, ο Τίμο Βέρνερ ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, απέφυγε δύο παίκτες και έκανε το 2-0.

Οι συνθέσεις

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Ματένια, Ντίκμαϊερ, Παπαδόπουλος, Γιουνγκ, Φαν Ντρόνχελεν (71' Σάκαϊ), Έκνταλ (74' Σίπλοκ), Γουάλας, Χαν, Χόλτμπι, Κόστιτς (37' Βάλντσμιτ), Γουντ

ΛΕΙΨΙΑ: Γκούλατσι, Μπερνάρντο (59' Κλόστερμαν), Όρμπαν, Ουπαμεκανό, Χάλστενμπεργκ, Ζάμπιτσερ, Κεϊτά, Ντέμε, Μπρούμα (69' Καμπλ), Ογκουστέν (78' Πόουλσεν), Βέρνερ

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αμβούργο - Λειψία 0-2 (67' Κεϊτά, 75' Βέρνερ)

18. Βέρντερ 0

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)