ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Λειψία έμεινε μόνη στη 2η θέση

Η Λειψία ξεπέρασε τα 100 γκολ στην ιστορία της στη Bundesliga, επικρατώντας με 2-0 της Άουγκσμπουργκ και μένοντας μόνη στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Λίγο πριν από την επανέναρξη των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων, απέναντι στη Νάπολι για τη φάση των 32 του Europa League, η Λειψία πραγματοποίησε ιδανικό ζέσταμα απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, επικρατώντας με 2-0 και μένοντας μόνη 2η στον βαθμολογικό πίνακα της Bundesliga μετά από 22 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι ήταν άκρως ενθουσιώδεις στα πρώτα λεπτά, βρήκαν γκολ με τον Νταγιότ Ουπαμεκανό και έφτασαν τα 100 στη... σύντομη ιστορία τους στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, που διεκδικούν ακόμα και θέση στο Champions League, όντας μόλις τέσσερις βαθμούς πίσω από την ομάδα του Ραλφ Χάζενχουτλ, κρατήθηκαν στον αγώνα για αρκετά λεπτά, μέχρι ο Ναμπί Κεϊτά διπλασιάσει τα τέρματα της Λειψίας και "κλειδώσει" τη νίκη.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Λάιμερ, Όρμπαν, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Κεϊτά (79' Λούκμαν), Ίλζανκερ, Καμπλ, Μπρούμα (90' Κάιζερ), Πόουλσεν (84' Ογκουστέν), Βέρνερ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Χιτς, Φράμπεργκερ, Ντάνσο, Χίντερεγκερ, Μαξ, Κεντίρα, Μπάιερ, Χέλερ (46' Σμιντ), Κου, Καϊουμπί (87' Μοράβεκ), Γκρέγκοριτς (76' Κόρντοβα)

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λειψία - Άουγκσμπουργκ 2-0 (17' Ουπαμεκανό, 70' Κεϊτά)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)