ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Άιντραχτ ταπείνωσε το Αμβούργο

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκανε... πάρτι στο Αμβούργο, φέρνοντας σε πολύ δύσκολη θέση τόσο την ομάδα όσο και τον προπονητή Μάρκους Γκίσντολ.

Το Αμβούργο δείχνει ότι δύσκολα θα αποφύγει (και) φέτος τον υποβιβασμό, γνωρίζοντας βαριά εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, μία ομάδα που στην αρχή της σεζόν είχε τους ίδιους στόχους.

Η εικόνα των παικτών του Μάρκους Γκίσντολ ήταν ξανά πολύ άσχημη, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, Λούκας Χραντέτσκι, να είναι θεατής στο 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο Λιούις Χόλτμπι σημείωσε αυτογκόλ στο 35ο λεπτό, ενώ στο 2ο μέρος, η αποβολή του Ντένις Ντίκμαϊερ στο 57' οδήγησε στην κατάρρευση. Οι δύο Ελβετοί του Νίκο Κόβατς, ο Σάνι Ταρασάι και ο αντικαταστάτης του Χάρις Σεφέροβιτς, σημείωσαν από ένα γκολ μέσα σε εννέα λεπτά, καταδικάζοντας τους γηπεδούχους σε έντονες αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους και οδηγώντας τον Γκίσντολ ακόμα πιο κοντά στην απόλυση.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Άντλερ, Ντίκμαϊερ, Έκνταλ, Σπάχιτς (55' Βάλντσμιτ), Σάντος, Γιουνγκ, Χόλτμπι, Κόστιτς (72' Σάκαϊ), Χαλίλοβιτς (46' Γουντ), Μίλερ, Λασογκά

ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Χραντέτσκι, Τσάντλερ, Άμπρααμ, Βαγέχο, Οτσίπκα (82' Ταγουάτα), Μασκαρέλ, Χασέμπε, Φαμπιάν, Γκατσίνοβιτς, Ταρασάι (61' Σεφέροβιτς), Χέργκοτα (76' Μάιερ)

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αμβούργο - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-3 (35' αυτ. Χόλτμπι, 60' Ταρασάι, 69' Σεφέροβιτς)

18. Ίνγκολστατ 1

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)