ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γκολ ο Φινμπόγκασον, ανατροπή η Ντόρτμουντ

Με το 3ο γκολ του Άλφρεντ Φινμπόγκασον στην Bundesliga, η Άουγκσμπουγκ προηγήθηκε της Ντόρτμουντ, αλλά η Μπορούσια νίκησε με 3-1 και παρέμεινε στο -5 από την Μπάγερν (videos)

Η Ντόρτμουντ διατηρήθηκε 5 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο της Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου, καθώς νίκησε με 3-1 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, αν και ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον της... έβαλε δύσκολα.

Ο άλλοτε άσος του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με το 3ο του τέρμα στο γερμανικό πρωτάθλημα, αλλά ο Χένριχ Μχιταριάν κατάφερε να απαντήσει στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Γκονσάλο Κάστρο το 69' και το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Αντριάν Ράμος στο 75'. Νωρίτερα, η Λεβερκούζεν είχε επικρατήσει με 2-0 στην Στουτγκάρδη.

Οι συνθέσεις

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (5-4-1): Μάνινγκερ, Φέρχαχ, Χούφελεου, Χονγκ Γέονγκ-Χο, Κλάβαν, Μαξ, Κοχρ, Μπάιερ (46' Φόιλνερ), Κου Για-Τσέολ (78' Μπομπαντίγια), Καϊουμπί (89' Έσβαϊν), Φινμπόγκασον.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Ντουρμ, Βάιγκλ, Σαχίν (68' Πάσλακ), Καγκάουα (62' Λάιτνερ), Μχιταριάν, Ρόις (46' Γκονσάλο Κάστρο), Αντριάν Ράμος.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Τίτον, Κλάιν, Σβάαμπ, Νίντερμαϊερ, Εμιλιάνο Ινσούα, Σερι Ντιέ (68' Μαξίμ), Γκέντνερ, Ντιντάβι (54' Κράβετς), Ρουπ, Κόστιτς, Βέρνερ (68' Τάστσι).

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χένριχς, Τα, Αντρέ Ραμάλιο, Ουεντέλ, Κράμερ, Γιουρτσένκο (84' Μάρλος Φράι), Μπελαραμπί (68' Ρόμπι Κρουζ), Μπραντ (89' Μεχμέντι), Κίσλινγκ, Χαβιέρ Ερνάντες.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σάλκε - Γκλάντμπαχ 2-1 (59' αυτ. Χίντερεγκερ, 83' Γκορέτσκα / 79' Κρίστενσεν)

Σάββατο

Βόλφσμπουργκ - Ντάρμστατ 1-1 (93' Σέρλε / 82' Βάγκνερ)

Αμβούργο - Χόφενχαϊμ 1-3 (30' πέν. Χαντ / 20' πέν. Κράμαριτς, 23' Φόλαντ, 67' Εντουάρντο Βάργκας)

Βέρντερ - Μάιντς 1-1 (45'+3 πέν. Πισάρο / 38' Μπάουμγκαρτλινγκερ)

Κολωνία - Μπάγερν 0-1 (10' Λεβαντόβσκι)

Χέρτα - Ίνγκολστατ 2-1 (54' Χαραγκούτσι, 69' Καλού / 75' Χίντερσερ)

Φρανκφούρτη - Ανόβερο 1-0 (33' Μπεν-Χατιρά)

Κυριακή

Στουτγκάρδη - Λεβερκούζεν 0-2 (11' Μπραντ, 49' Μπελαραμπί)

Άουγκσμπουργκ - Ντόρτμουντ 1-3 (16' Φινμπόγκασον / 45' Μχιταριάν, 69' Γκονσάλο Κάστρο, 75' Αντριάν Ράμος)