ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Έπιασε τη Λειψία η Σάλκε

Schalke's Leon Goretzka celebrates with teammate Amine Harit, right, after he scored the opening goal during the German Bundesliga soccer match between FC Schalke 04 and FSV Mainz 05 at the Arena in Gelsenkirchen, Germany, Friday, Oct. 20, 2017. (AP Photo/Martin Meissner) AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Σάλκε υπέταξε τη Μάιντς στο Γκελζενκίρχεν και "σκαρφάλωσε" στη βαθμολογία της Bundesliga, φτάνοντας στην 3η θέση τη Λειψία.

Η Σάλκε έκανε το καθήκον της απέναντι στη Μάιντς, άφησε πίσω την κακή παρένθεση των τριών αγωνιστικών δίχως νίκη και με το 2-0 στο Γκελζενκίρχεν έπιασε τη Λειψία στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga.

Ο Λέον Γκορέτσκα απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα στη φετινή σεζόν, αφού μετά από τα τέρματά του με την εθνική Γερμανίας, σκοράρει ανελλιπώς και με τους "βασιλικούς μπλε". Το τέρμα του στο 14ο λεπτό ήταν απόρροια της ανωτερότητας των γηπεδούχων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόνο μία καλή στιγμή. Στο 2ο ημίχρονο, ο Γκουίντο Μπούργκσταλερ έβαλε κι αυτός το "λιθαράκι" του για τη διαμόρφωση του τελικού 2-0.

ΣΑΛΚΕ: Φάρμαν, Σταμπουλί, Νάλντο, Κέρερ, Καλιτζιούρι, Γκορέτσκα, Μέγερ, Χαρίτ (89' Κόκε), Οτσίπκα, Ντι Σάντο (68' Κονοπλιάνκα), Μπούργκσταλερ (84' Ρις)

ΜΑΙΝΤΣ: Άντλερ, Μπαλόγκουν (79' Κόντρο), Μπελ, Ντιαλό, Ντονάτι (70' Μαξίμ), Γκμπαμέν, Λάτσα, Μπροσίνσκι, Εζτουναλί, Ντε Μπλάσις (62' Φίσερ), Μούτο

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σάλκε - Μάιντς 2-0 (13' Γκορέτσκα, 74' Μπούργκσταλερ)

Σάββατο

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ντόρτμουντ (16:30)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)