ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για το Ανόβερο

Hannover's Niclas Fuellkrug, center, celebrates with teammates after scoring during the German Bundesliga soccer match between FC Schalke 04 and Hannover 96 in Gelsenkirchen, Germany, Sunday, Jan. 21, 2018. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Τρίποντη ανάσα για το Ανόβερο το οποίο επιβλήθηκε με 2-1 επί της Βέρντερ Βρέμης και αποσπάστηκε εννιά βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού. (VIDEO)

Το παιχνίδι ανάμεσα στο Ανόβερο και τη Βέρντερ Βρέμης είχε θεωρητικά ως φαβορί τους φιλοξενούμενους που έδειχναν να είναι σε καλύτερη κατάσταση το τελευταίο διάστημα, ωστόσο αυτό δεν επιβεβαιώθηκε στο χορτάρι.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έπαιξαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Αρχικά, στο 17' Χάρνικ άνοιξε το σκορ και λίγο πριν το ημίχρονο ο Κλάους στο 42' έκανε το 2-0. Η Βέρντερ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, μείωσε το σκορ με τον Μπελφοντίλ στο 71', όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Με αυτό το τρίποντο το Ανόβερο ξέφυγε με εννιά βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι συνθέσεις

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσάουνερ, Ζοργκ, Σανέ, Έλεζ (86' Σβέγκλερ), Αλμπορνός, Φόσουμ, Μπάκαλορτς, Κλάους (90+3' Σάρενρεν Μπαζέ) , Χάρνικ, Μπεμπού (90+2' Καραμάν) Φίλκρουγκ

ΒΕΡΝΤΕΡ: Παβλένκα, Γκέμπρε Σελάσιε, Βέλκοβιτς, Λάνγκαμπ, Φριντλ, Μπάργκφρεντε (88' Ζ. Έγκεσταϊν), Μ. Έγκεσταϊν (82' Ράσικα), Ντιλέινι, Μπελφοντίλ, Κάιντς (46' Γιανούζοβιτς), Κρούζε.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ανόβερο - Βέρντερ 2-1 (17' Χάρνικ, 42' Κλάους / 71' Μπελφοντίλ)

Ντόρτμουντ - Στουτγκάρδη (16:30)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χόφενχαϊμ (19:00)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)