ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Έμεινε ζωντανό το Ανόβερο, 2-0 την Γκλάντμπαχ

Τις μαθηματικές του ελπίδες στην μάχη της παραμονής κράτησε ζωντανές το Ανόβερο, που νίκησε με σκορ 2-0 την Γκλάντμπαχ στο "HDI Arena", για την 30η αγωνιστική της Bundesliga (video).

Το Ανόβερο δεν έχει ρεαλιστικές πιθανότητες να διεκδικήσει την παραμονή του στην Bundesliga, καθώς απέχει 7 βαθμούς από την 16η θέση και τα play out, όπου βρίσκεται η Βέρντερ Βρέμης, έχοντας και ένα ματς λιγότερο (παίζει το Σάββατο 16/5, με την Βόλφσμπουργκ).

Ωστόσο με τη νίκη - έκπληξη κόντρα στην Γκλάντμπαχ, το Ανόβερο κράτησε ζωντανές τις μαθηματικές του ελπίδες στην προσπάθεια να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Μπροστά σε 46196 θεατές που βρέθηκαν στο "HDI Arena" και μετά από ένα στείρο για τις δύο ομάδες πρώτο ημίχρονο, στο 49' ο Αντόν άνοιξε το σκορ για το Ανόβερο έπειτα από ασίστ του Σαρενρέν-Μπαζέ.

Στο 60ο λεπτό ο Πολωνός Σόμπιεχ έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, που άντεξαν στην πίεση της Γκλάντμπαχ και έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την αναμέτρηση.

Οι συνθέσεις

ΑΝΟΒΕΡΟ: Ζίλερ, Σακάι, Μιλόσεβιτς, Σανέ, Αλμπορνόθ, Αντόν (88' Χόφμαν), Σμίντεμπαχ, Κιγιοτάκε, Σαρενρέν-Μπαζέ (77' Σουλεϊμάνι), Κάραμαν, Σόμπιεχ (83' Ζάλαϊ).

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Ελβέντι (83' Χαν), Κρίστενσεν, Στρανζλ, Νταχούντ (54' Τραορέ), Νόρντβάιντ, Τζόνσον, Βεντ, Στιντλ, Αζάρ (54' Χέρμαν), Ραφαέλ.

Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ανόβερο - Γκλάντμπαχ 2-0 (49' Αντόν, 60' Σόμπιεχ)

Σάββατο

Βέρντερ Βρέμης - Βόλφσμπουργκ (16:30)

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Άιντραχτ Φρανκφούρτης (16:30)

18. Ανόβερο 21

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, μπαράζ ο 16ος με τον 3ο της Β' κατηγορίας

***στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)