ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Δύσκολη επικράτηση για Σάλκε και Βέρντερ

Ο Χούντελααρ έχασε πέναλτι, αλλά με δικό του γκολ λυτρώθηκε η Σάλκε, ενώ η Βέρντερ πέτυχε δύο γκολ στις καθυστερήσεις (videos)

Η Σάλκε ξεπέρασε το "σοκ" της "3άρας" από την Βόλφσμπουργκ, ξεπέρασε και το χαμένο πέναλτι από τον Χούντελααρ στο 4', νικώντας τελικά με 2-1 την Μάιντς στο Γκέλζενκιρχεν.

Ο Ολλανδός στράικερ λύτρωση την ομάδα του στο 61', ενώ ο Γιουνούς Μαλί στο 42' είχε απαντήσει για τους φιλοξενούμενους στο τέρμα του Ματίπ από το 37'.

Η Βέρντερ πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας με 3-1 της Χόφενχαϊμ και μάλιστα εκτός έδρας, πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Ούτζα στο 92' και με τον Γιουνούζοβιτς στο 93' (το δεύτερό του στο ματς).

Οι συνθέσεις

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Ζούνιορ Καϊσάρα, Ματίπ, Νόιστεντερ, Αόγκο, Γκάις (93' Αϊχάν), Γκορέτσκα, Τσουπό-Μοτίνγκ (62' Σανέ), Μάιερ (92' Κολάσινατς), Ντι Σάντο, Χούντελααρ.

ΜΑΪΝΤΣ: Κάριους, Μπαλόγκαν, Μπούνγκερτ, Μπελ, Μπένγκτσον (87' Νίντερλεχνερ), Μπάουμγκαρτλινγκερ, Λάτσα (82' Κλέμενς), Γιουνούς Μαλί, Μπροζίνσκι, Κλέμενς (66' Ντε Μπλάσις), Μούτο.

*χαμένο πέναλτι 4' Χούντελααρ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Σερ, Σέλε, Κιμ Γιν-Σου, Σβέγκλερ, Τσούμπερ (46' Σμιντ), Πολάνσκι, Ουτ, Φόλαντ, Κουράνι (46' Εντουάρντο Βάργκας).

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βίντβαλντ, Γκέμπρε Σελάσιε, Λουκίμια, Βέστεργκααρντ, Σαντιάγο Γκαρσία, Φέλιξ Κρόος (89' Γκάλβεθ), Φριτς, Ουλίσες Γκαρσία (82' Πισάρο), Γιουνούζοβιτς, Ούτζα, Γιόχανσον (64' Μπάρτελς).

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γκλάντμπαχ - Αμβούργο 0-3 (11' και 44' Λασογκά, 52' Μίλερ)

Σάββατο

Μπάγερν - Άουγκσμπουργκ 2-1 (77' Λεβαντόβσκι, 90' πέν. Τόμας Μίλερ / 43' Έσβαϊν)

Λεβερκούζεν - Ντάρμσταντ 0-1 (8' Σουλού)

Ανόβερο - Ντόρτμουντ 2-4 (18' και 53' Σόμπιεχ / 35' πέν. και 85' πέν. Ομπαμεγιάνγκ, 44' Μχιταριάν, 67' αυτ. Φελίπε)

Χέρτα - Στουτγκάρδη 2-1 (14' Χαραγκούτσι, 45'+3 Λούστενμπεργκερ / 36' Σούνιτς)

Ίνγκολσταντ - Βόλφσμπουργκ 0-0

Φρανκφούρτη - Κολωνία 6-2 (4', 23' και 87' Μάιερ, 15' και 30' Καστενιό, 73' Σεφέροβιτς / 28' Μοντέστ, 81' Χάιντς)

Κυριακή

Χόφενχαϊμ - Βέρντερ 1-3 (49' Εντουάρντο Βάργκας / 45' και 92' Γιουνούζοβιτς, 93' Ούτζα)

Σάλκε - Μάιντς 2-1 (37' Ματίπ, 61' Χούντελααρ / 42' Γιουνούς Μαλί)