ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Διατηρήθηκε στο -5 η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, όμως επικράτησε με 4-1 της Φρανκφούρτης και παρέμεινε 5 βαθμούς πίσω την από την Μπάγερν (videos)

Τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Bundesliga πήρε η Ντόρτμουντ επικρατώντας με 4-1 της Φρανκφούρτης, έτσι διατηρήθηκε 5 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο, Μπάγερν Μονάχου.

Δεν ήταν εύκολη η επικράτηση της Μπορούσια, καθώς η Άιντραχτ άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Αλεξάντερ Μάιερ και η ανατροπή ολοκληρώθηκε αφού έμεινε με 10 παίκτες.

Ο Μχιταριάν ισοφάρισε σε 1-1 στο 24' και στο 44' αποβλήθηκε ο Μεντόγεβιτς κάνοντας πέναλτι, το οποίο όμως έχασε ο Ομπαμεγιάνγκ.

Ο 57' κατάφερε να σκοράρει ο άσος από την Γκαμπόν για 18η φορά φέτος, ολοκληρώνοντας την ανατροπή, το τρίτο γκολ ήρθε από τον Χούμελς στο 61' και το 4ο από τον Αντριάν Ράμος στο 86'.

Νωρίτερα, η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να βγει από την ζώνη του υποβιβασμού, καθώς νίκησε 2-1 την Σάλκε με γκολ του Καϊουμπί στο 92'.

Οι συνθέσεις

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Σβεν Μπέντερ, Χούμελς (79' Παπασταθόπουλος), Σμέλτσερ, Βάιγκλ, Γκιουντογάν, Γκονσάλο Κάστρο, Μχιταριάν (82' Αντριάν Ράμος), Ρόις (43' Ρόις), Ομπαμεγιάνγκ.

ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ: Χραντσέτσκι, Ιγκνόβσκι, Κινσομπί, Αμπραάμ (85' Ρίντερκνεχτ), Τζακπά, Χασέμπε, Μεντόγεβιτς, Άιγκνερ (46' Τσάντλερ), Οσίπκα, Αλεξάντερ Μάιερ, Σεφέροβιτς.

*κόκκινη 44' Μεντόγεβιτς

**χαμένο πέναλτι 45' Ομπαμεγιάνγκ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Χιτς, Φόιλνερ, Χονγκ Γέονγκ-Χο, Κλάβαν, Μαξ, Κοχρ, Μπάιερ (89' Γιάνκερ), Κου Για-Τσέολ, Έσβαϊν (74' Γι Ντονγκ-Γουόν), Καϊουμπί, Μπομπαντίγια (94' Μάταβς).

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Ρίτερ, Χέβεντες, Ματίπ, Κολάσινατς, Γκάις, Γκορέτσκα, Μαξ Μάιερ (80' Χέιμπιεργκ), Σανέ, Τσουπό-Μοτίνγκ, Χούντελααρ (71' Ντι Σάντο).

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μάιντς - Στουτγκάρδη 0-0

Σάββατο

Μπάγερν - Ίνγκολστατ 2-0 (65' Λεβαντόβσκι, 75' Λαμ)

Βόλφσμπουργκ - Αμβούργο 1-1 (78' Άρνολντ / 21' Νίκολαϊ Μίλερ)

Βέρντερ - Κολωνία 1-1 (4' Βέστεργκααρντ / 79' Σβέντο)

Χόφενχαϊμ - Ανόβερο 1-0 (30' Σμιντ)

Ντάρμστατ - Χέρτα 0-4 (12' και 50' Ιμπίσεβιτς, 26' Πλάτενχαρντ, 77' Καλού)

Λεβερκούζεν - Γκλάντμπαχ 5-0 (30' και 66' Κίσλινγκ, 63', 75' και 76' Χαβιέρ Ερνάντες)

Κυριακή

Άουγκσμπουργκ - Σάλκε 2-1 (34' Χονγκ Γέουνγκ-Χο, 92' Καϊουμπί / 70' Κολάσινατς)

Ντόρτμουντ - Φρανκφούρτη 4-1 (24' Μχιταριάν, 57' Ομπαμεγιάνγκ, 61' Χούμελς, 86' Αντριάν Ράμος / 6' Αλεξάντερ Μάιερ)