ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Από τεσσάρα σε τεσσάρα η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε το "2 στα 2" στο φετινό πρωτάθλημα, νικώντας πάλι με 4-0, αυτή την φορά τη νεοφώτιστη Ίνγκολσταντ εκτός έδρας. Εξαιρετικό ξεκίνημα για την ομάδα του Τόμας Τούχελ. Διπλό η Μάιντς επί της Γκλάντμπαχ. (VIDEO).

Αυτή η Ντόρτμουντ αρέσει πολύ. Μετά το 4-0 επί της Γκλάντμπαχ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, το 4-3 επί της Οντ Γκρένλαντ για τα πλέι οφ του Europa League και ενώ έχανε με 3-0 στη Νορβηγία, ακολούθησε νέα τεσσάρα επί της νεοφώτιστης Ίνγκολσταντ, η οποία στην πρεμιέρα είχε νικήσει 1-0 τη Μάιντς.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ άφησε το καλύτερο για το δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας και τα τέσσερα γκολ της. Αφού πέρασε το πρώτο μέρος "άσφαιρο", ακολούθησε καταιγίδα. Ο Γκίντερ άνοιξε τον χορό των τερμάτων στο 55' και πέντε λεπτά μετά ο Μάρκο Ρόις από την άσπρη βούλα του πέναλτι "κλείδωσε" ουσιαστικά το τρίποντο για την Μπορούσια.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση να σταματήσουν εκεί, σκοράροντας άλλες δυο φορές. Ο Καγκάουα στο 84' πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του και ο Ομπαμεγιάνγκ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 91'. Εκπληκτικό ποδόσφαιρο από την ανανεωμένη Ντόρτμουντ, που φέτος δείχνει διάθεση να βάλει δύσκολα στην Μπάγερν Μονάχου. Ίδωμεν...

Στο άλλο κυριακάτικο ματς, η Μάιντς υποχρέωσε σε δεύτερη ήττα την Γκλάντμπαχ, που βρίσκεται στην τελευταίο θέση του πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν με 2-1 μέσα στο στο "Μπορούσια Παρκ", ανοίγοντας το σκορ με τον Ζάιρο στο 42', ο Χέρμαν ισοφάρισε στο 54', αλλά ο Κλέμενς είχε τον τελευταίο λόγο στο 79'.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής

Παρασκευή (21/8)

Χέρτα - Βέρντερ 1-1 (5' Στόκερ / 26' Ούτζαχ)

Σάββατο (22/8)

Ανόβερο - Λεβερκούζεν 0-1 (18' Τσαλχάνογλου)

Κολωνία - Βόλφσμπουργκ 1-1 (30' Τσόλερ - 83' Μπέντνερ)

Σάλκε - Ντάρμσταντ 1-1 (47' Ντράξλερ - 9' Ράους)

Χόφενχάιμ - Μπάγερν Μονάχου 1-2 (1' Φόλαντ - 41' Μίλερ, 89' Λεβαντόβσκι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Άουγκσμπουργκ 1-1 (86' Ρους - 23' Καιουμπί)

Αμβούργο - Στουτγκάρδη 3-2 (34' Ιλίτσεβιτς, 84' Λασονγκα, 89' Ντζουρού - 23', 42' Γκίντσεκ)

Κυριακή (23/8)

Ίνγκολσταντ - Ντόρτμουντ 0-4 (55' Γκίντερ, 60' πεν. Ρόις, 84' Καγκάουα, 91' Ομπαμεγιάνγκ

Γκλάντμπαχ - Μάιντς 1-2 (54' Χέρμαν / 42' Ζάιρο, 79' Κλέμενς)