ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ανατροπή με Σταφυλίδη για Άουγκσμπουργκ

Ο Κώστας Σταφυλίδης πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ και χάρισε στην Άουγκσμπουργκ μία σπουδαία νίκη με ανατροπή στην Βρέμη επί της Βέρντερ, για την οποία έκανε ντεμπούτο ο Πέτσος (videos)

Με τρομερό γκολ του Κώστα Σταφυλίδη η Άουγκσμπουργκ πήρε την πρώτη της νίκη στην φετινή Bundesliga και μάλιστα επί της Βέρντερ με ανατροπή στην Βρέμη.

Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Γιόχανσον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, απάντησε ο Χούβελεου στο 52' και στο 73' ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Σταφυλίδης, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με τρομερη εκτέλεση φάουλ!

Στο 82ο λεπτό ο Θάνος Πέτσος πέρασε στο ματς, έτσι έκανε ντεμπούτο στην Bundesliga με την φανέλα της Βέρντερ, ο Σταφυλίδης έπαιξε σε όλο το ματς, όπως και ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον.

Φινάλε με ματσάρα

Η 2η αγωνιστική έκλεισε με... ματσάρα, καθώς Μάιντς και Χόφενχαϊμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 4-4, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 4-1.

Ο Πάμπλο Ντε Μπλάσις πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ για τους γηπεδούχους, στους οποίους κόστισε η αποβολή του Μπουσμάν στο 57'.

Οι συνθέσεις

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βίντβαλντ, Γκέμπρε Σελάσιε, Σανέ, Καλντιρόλα, Μπάουερ (79' Τι), Φριτς, Γκρίλιτς (82' Πέτσος), Γιουνούζοβιτς, Μπάρτελς, Νιαμπρί, Άρον Γιόχανσον (69' Χάιροβιτς).

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Χιτς, Φέρχαχ, Χούβελεου, Χίντερεγκερ, Σταφυλίδης, Κοχρ, Μπάιερ (93' Γιάνκερ), Κου Για-Τσέολ (79' Κάτσαρ), Μπομπαντίγια (46' Γι Ντονγκ-Γουόν), Καϊουμπί, Φινμπόγκασον.

ΜΑΪΝΤΣ: Λεσλ, Ντονάτι, Μπελ, Μπαλόγκαν, Μπουσμάν, Γκμπαμέν, Φάμπιαν Φράι, Γιουνούς Μαλί, Εζτουναλί (73' Κλέμενς), Ντε Μπλάσις (61' Μπροσίνσκι), Χον Κόρδοβα (79' Ονισίουο).

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Μπίτσακτσιτς, Σερ (36' Ουτ), Σέλε, Τόλτζαν (46' Καντεράμπεκ), Σβέγκλερ, Ρούντι, Πολάνσκι (64' Σάλαϊ), Ρουπ, Κράμαριτς, Βάγκνερ.

*κόκκινη 57' Μπουσμάν

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σάλκε - Μπάγερν 0-2 (81' Λεβαντόβσκι, 92' Κίμιχ)

Σάββατο

Λεβερκούζεν - Αμβούργο 3-1 (79', 91' και 94' Ποχγιάνπαλο / 58' Γουντ)

Βόλφσμπουργκ - Κολωνία 0-0

Ίνγκολστατ - Χέρτα 0-2 (8' Ιμπίσεβιτς, 86' Σίμπερ)

Ντάρμστατ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-0 (90' Σίριγκου)

Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ 3-1 (54' και 85' Φίλιπ, 88' πέν. Πέτερσεν / 35' Τοργκάν Αζάρ)

Λειψία - Ντόρτμουντ 1-0 (89' Ναμπί Κεϊτά)

Κυριακή

Βέρντερ - Άουγκσμπουργκ 1-2 (45'+2 πέν. Γιόχανσον / 52' Χούβελεου, 73' Σταφυλίδης)

Μάιντς - Χόφενχαϊμ 4-4 (3' και 23' Ντε Μπλάσις, 27' Χον Κόρδοβα, 43' Εζτουναλί / 39' Βάγκνερ, 71' και 72' Ουτ, 84' Σάλαϊ)