ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Αλληλοεξουδετέρωση για Μάιντς και Βόλφσμπουργκ

Μάιντς και Βόλφσμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και καμία από τις δύο δεν κατάφερε να απομακρυνθεί από τη διακεκαυμένη ζώνη στη Bundesliga μετά από 24 αγωνιστικές.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες, αλλά κανέναν νικητή, Μάιντς και Βόλφσμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 για την 24η αγωνιστική της Bundesliga, αποτέλεσμα που αφήνει αμφότερες τις ομάδες πολύ χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό με τον Γιόσιπ Μπρέκαλο, στο ντεμπούτο του Μπρούνο Λαμπαντία στον πάγκο, μετά από την ξαφνική παραίτηση του Μάρτιν Σμιτ. Ο Ζοσουά Γκιλαβογκί είχε δοκάρι λίγο αργότερα, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, έχασαν δύο ευκαιρίες κι εν τέλει ισοφάρισαν στο 44' με τον Γιοσινόρι Μούτο, που είχε περάσει αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Το 7ο φετινό τέρμα του Ιάπωνα επιθετικού παραλίγο να ακυρωθεί από τον πρώην παρτενέρ του στην επίθεση της Μάιντς, Γιουνές Μαλί, όταν ο Τούρκος ποδοσφαιριστής που τον περσινό Ιανουάριο πήρε μεταγραφή στους "λύκους" αστόχησε σε τετ α τετ στο 63'.

ΜΑΙΝΤΣ: Τσέντνερ, Μπαλόγκουν, Μπελ, Ντιαλό, Γκμπαμέν, Ντονάτι, Σερντάρ (78' Ντε Μπλάσις), Λάτσα, Χόλτμαν, Μπέργκρεεν (40' Μούτο), Κουαϊσόν (86' Ούτζα)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Καστέλς, Φερχάεχ, Μπρούμα, Κνόχε, Γουίλιαμ, Μπαζούρ, Μπρεκάλο (83' Μεχμέντι), Γκιλαβογκί, Ντιντάβι, Μαλί (77' Στέφεν), Ορίγκι

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μάιντς - Βόλφσμπουργκ 1-1 (4' Μούτο / 6' Μπρέκαλο)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)