ΓΑΛΛΙΑ

Χ-άθηκε η ευκαιρία για Μονακό

Η Μονακό αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σεντ Ετιέν στο "Λουί Ντε" και δεν μπόρεσε να φτάσει σε απόσταση βολής από την κορυφή της βαθμολογίας. Σούπερ γκολ από Μαρσιάλ (videos).

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν άχαρο με ελάχιστες φάσεις στα δύο καρέ (η Μονακό διατήρησε ανέπαφη την εστία της στο πρώτο 45λεπτο για 16ο σερί ματς πρωταθλήματος!) όμως το δεύτερο μέρος "πήρε φωτιά" μέσα σε έξι λεπτά.

Οι "στεφανουά" άνοιξαν το σκορ στο 62' με εντυπωσιακή κεφαλιά του Ερντίντς όμως η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ "απάντησε" στο 68' με εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ του Μαρσιάλ (5ο γκολ στα τελευταία τέσσερα ματς), ο οποίος σκόραρε στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα μετά την είσοδό του στο ματς.

Στα τελευταία 25 λεπτά οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ όμως το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και έτσι αμφότερες έμειναν αήττητες για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος, με την 4η στη βαθμολογία Μονακό να κρατάει το +1 έναντι της 5ης Σεντ Ετιέν.

Σημειώνεται πως η Σεντ Ετιέν συνέχισε την εντυπωσιακή της παράδοση κόντρα στη Μονακό καθώς μετράει μόλις μία ήττα στα 12 τελευταία παιχνίδια της απέναντι στους Μονεγάσκους (έχει επίσης 6 νίκες και 5 ισοπαλίες) ενώ έχει σκοράρει και στα 12 αυτά παιχνίδια.

Μονακό - Σεντ Ετιέν 1-1 (Goals)