ΓΑΛΛΙΑ

"Απέδρασε" από την Γκιγνκάμπ η Λιόν

Με τον Ματιέ Βαλμπουενά στη σύνθεσή της, η Λιόν χρειάστηκε το γκολ του Μποβού προκειμένου να πανηγυρίσει τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Γκινγκάμπ. Το 2 στα 2 η Καέν, που "πάτησε" κορυφή.

Εκπληκτικό ματς στο "Ζοφρουά Γκισάρ", ανάμεσα στη Σεντ-Ετιέν και την Μπορντό για τη δεύτερη αγωνιστική της Ligue 1. Η γηπεδούχος Σεντ-Ετιέν προηγήθηκε με τον Αμουμά στο 58ο λεπτό και όλα έδειχναν ότι θα έφθανε στην πρώτη της νίκη, τη φετινή σεζόν.

Ωστόσο λογάριαζε χωρίς τον Σεβέ, ο οποίος ισοφάρισε στο 92ο λεπτό για την Μπορντό, με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό για το φετινό Championnat.

Η Ανζέρ παραχώρησε "λευκή ισοπαλία" στη Ναντ, εντός έδρας. Στη Λιόν αρκούσε το γκολ του Μποβού, δεκαπέντε λεπτά μετά την είσοδό του, προκειμένου να "αποδράσει" με 1-0 από την έδρα της Γκινγκάμπ.

Η Καέν εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό μειονέκτημα της Τουλούζ και πανηγύρισε ακόμη τρεις βαθμούς στην έδρα της, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή της Ligue 1.

Νίκη, εντός έδρα κι αυτή με το ίδιο σκορ μάλιστα (1-0) για τη Ρέν, απέναντι στην Μονπελιέ. Εκπληκτικό ματς ανάμεσα στην Τρουά και τη Νις με έξι γκολ, μία αποβολή και τελικό αποτέλεσμα την ισοπαλία (3-3)

ΣΕΝΤ- ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Τεοφίλ-Κατρίν, Σαλ, Πογκμπά, Ασού-Εκοτό, Λεμουάν (80' Παζό), Κλεμάν, Ντιομαντέ, Αμουμά, Μπαεμπέκ (77' Μονέ-Πακέ), Ρου (87' Κορνέ)

ΜΠΟΡΝΤΟ: Πριόρ, Γκιλμπέρ, Γιαμπερέ, Παλουά, Κοντέντο, Σαντόμ, Σεβέ, Μπιγιογκό-Ποκό, Κχαζρί (64' Ρολάν), Μορίς-Μπελέ (68' Τέλιν), Ντιαμπατέ (86' Τραορέ)

ΑΝΖΕΡ: Μπουτέιγ, Μανσό, Τραορέ, Τομάς, Αντρέ, Εντόι, Σαΐς, Μανγκανί (78' Ντορέ), Κετκεοφομφόνε (69' Ενσαμέ), Καμαρά, Σινί

ΝΑΝΤ: Ριού, Ντιμπουά, Ντο, Ντζιτζί, Βεϊνό (79' Κουατένγκ), Τομασόν, Τουρέ, Ρονζιέ (75' Βισκαρόντο), Αντριάν, Σίγκθορσον, Μπαμού (65' Οντέλ)

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Σαμασά, Γιάκομπσεν, Κερμπρά, Ανγκουά, Λεβέκ, Ντε Πάουβ (72' Μπριάν), Ντιαλό, Σανκαρέ, Μπενεζέ (77' Ζιρές), Πριβά (83' Ντεμπελέ), Σαλιμπούρ

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ραφαέλ, Μπίσεβατς, Ουμτιτί, Μορέλ, Γκοναλόν, Φερί, Βαλμπουενά (92' Γκεζάλ), Τολισό, Φεκίρ (78΄Κορνέ), Λακαζέτ (62' Μποβί)

ΚΑΕΝ: Βερκούτρ, Απιά, Γιαχιά, Ντα Σίλβα, Ιμορού (52' Αλχαντούρ), Ντελαπλάς, Αντεοτί (76' Σεουμπέ), Φερέ, Νανζίς (46' Μπαζιλέ), Ντελόρ, Μπεσάτ

ΤΟΥΛΟΥΖ: Γκοϊκοτσέα, Νίνκοβ, Κανά-Μπιγίκ, Σπάγιτς, Μουμπάντζ, Ακπά-Ακπρό (82' Σομάλια), Ντιντό (82' Μποντιζέρ), Ντουμπιά, Τρέχο (78' Ρεγκατέν), Μπεν Γιεντέρ, Μπραϊτβάιτε

ΡΕΝ: Κοστίλ, Μέντες, Μεξέρ, Αρμάν, Μορεϊρά, Φερνάντες, Σιλά, Μπαάλ, Πέδρο Ενρίκε (73' Γκροζίτσκι), Αντρέ (81' Σαΐντ), Σιό (89' Ζεφάν)

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Ζουρντρέν, Ντεπλάν (86' Μουνιέ), Ίλτον, Κονγκρέ, Νταμπό, Μπενσεμπαϊνί, Μαρτίν, Μουνιέ, Λάσν, Καμαρά (71' Καμαρά), Μπεριγκόντ (59' Μπουντεμπούζ)

ΤΡΟΥΑ: Πέτριτς, Μαρτίνς, Κονέ, Σονιέ, Μαβινγκά, Αγιάς (77' Καμούς), Πι, Νταρμπιόν (62' Καμπό), Καραμπουέ, Κουρ (57' Τιάγκο), Κορεντέν

ΝΙΣ: Ασέν, Τραορέ (22' Γκομίς), Μπαΐς, Λε Μαρσόν, Κορεϊά, Κοζιελό (87' Ραφετρανιαϊνά), Μεντί, Σερί, Πλεά, Ζερμέν, Μπεν Αρφά (72' Εϊσερίκ)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή (14/8)

Μονακό - Λιλ 0-0

Σάββατο (15/8)

Σεντ-Ετιέν - Μπορντό 1-1 (58' Αμουμά / 92' Σεβέ)

Ανζέρ - Ναντ 0-0

Γκινγκάμπ - Λιόν 0-1 (79' Μποβού)

Καέν - Τουλούζ 1-0 (69' Ντα Σίλβα)

Ρεν - Μονπελιέ 1-0 (86' Γκροζίτσκι)

Τρουά - Νις 3-3 (3' Κορεντέν, 77' Καμούς, 92' Τιάγκο / 6' Μπεν Αρφά, 16' Πλεά, 42' Λε Μαρσόν)