ΓΑΛΛΙΑ

"Τρίποντο" για Μίτσελ με υπογραφή Καμπελά

Χάρη σε ένα εντυπωσιακό γκολ του Ρεμί Καμπελά στο πρώτο ημίχρονο, η Μαρσειγ επιβλήθηκε 1-0 εκτός έδρας της Ρεν στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής (video).

Το "Βελοντρόμ" αποτελεί την αχίλλειο πτέρνα της Μαρσέιγ στη φετινή Ligue 1 όμως μακριά από αυτό μεταμορφώνεται προς το καλύτερο και αυτό αποδείχτηκε και το βράδυ της Πέμπτης στο "Roazhon Park" με αντίπαλο τη Ρεν.

Η ομάδα του Μίτσελ πήρε το τρίποντο χάρη σε γκολ του Καμπελά στο 21ο λεπτό μετά από ωραία ατομική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή και πανηγύρισε την τέταρτη σερί εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα μετά από αυτές απέναντι σε Λιλ (2-1), Ναντ (1-0) και Σεντ Ετιέν (2-0).

Σημαντική συνεισφορά στην κατάκτηση της νίκης είχε πάντως και ο γκολκίπερ Μανταντά, ο οποίος στο 78ο λεπτό είχε διπλή φοβερή απόκρουση, πρώτα σε κεφαλιά του Μπογκά και μετά σε πλασέ του Γκροσίτσκι.

Με το τρίποντο αυτό οι Μαρσεγέζοι ανέβηκαν στην 8η θέση του πίνακα με 22 βαθμούς, όσους έχει και η Ρεν, η οποία από την πλευρά της συμπλήρωσε τρία σερί ματς χωρίς νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρεν: Κοστίλ, Μορερά, Μέντες, Μεχέρ (62' Αρμάντ), Μπενγκέ, Φερνάντες, Σιλά (57' Κιντέρο), Ζεφάν (29' Γκροσίτσκι), Αντρέ, Ντεμπελέ, Μπογκά

Μαρσέιγ: Μανταντά, Τζα Τζετζέ, Ν'Κουλού, Ρεκίκ, Μεντί, Ντιαρά (46' Ρομάο), Ίσλα, Αλεσαντρινί (46' Οκάμπος), Καμπελά, Μπατσουαγί