ΓΑΛΛΙΑ

Το γκολ από τα 40 μέτρα δεν ήταν αρκετό για την Μπορντό

Ο Μάλκομ σημείωσε γκολ με σουτ από τα 40 μέτρα, ωστόσο η Ντιζόν έκανε την ανατροπή κι έφτασε στη νίκη με 3-2 επί της Μπορντό για την 16η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Ντιζόν πήρε σπουδαία νίκη 3-2 με ανατροπή επί της Μπορντό στο "Γκαστόν Ζεράρ" και προσπέρασε τους "γιρονδίνους" στον βαθμολογικό πίνακα μετά από 16 αγωνιστικές στη Ligue 1.

Ο Καφού άνοιξε το σκορ μετά από φάση διαρκείας στο 13ο λεπτό, όμως ο Σεντρίκ Γιαμπερέ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 34ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάλκομ που για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν πολύ καλός, έπιασε έναν "κεραυνό" από τα 40 μέτρα και νίκησε τον Μπαπτίστ Ρεϊνέ.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, όμως, ο Μπενζαμέν Ζανό ισοφάρισε και τέσσερα λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Ουσλέ Σαΐντ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

ΝΤΙΖΟΝ: Ρεϊνέ, Σαφίκ (82' Ροζιέ), Γιαμπερέ, Τζιλομποτζί, Χανταντί, Κουόν, Αμαλφιτανό, Ζέκα (90' Αμπέντ), Ζανό (76' Μαριέ), Σαΐντ, Ταβάρες

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστέλ, Γκάγιτς, Γιοβάνοβιτς, Τουλαλάν, Σαμπαλί, Οτάβιο (89' Πλάσιλ), Λέραγκερ, Μάλκομ, Βάντα (62' Ντε Πρεβίλ), Καφού, Μεντί (72' Καμανό)

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ντιζόν - Μπορντό 3-2 (34' Γιαμπερέ, 52' Ζανό, 86' Σαΐντ / 13' Καφού, 36' Μάλκομ)

20. Μες 4

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος στο Europa League, όπως και ο κάτοχος του Coupe de France και ο κάτοχος του Coupe de la Ligue

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, ο 18ος παίζει μπαράζ παραμονής/ανόδου με τον 3ο της Ligue 2

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά τα μεταξύ τους ματς, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά τα περισσότερα γκολ σε ένα ματς(!) και τελευταίο κριτήριο είναι το fair-play