ΓΑΛΛΙΑ

"Καθάρισε" τη Λιόν η Νις

Στην κορυφή της Ligue 1 και στο +4 από την δεύτερη θέση βρίσκεται πλέον η Νις, που μάλλον εύκολα επικράτησε με σκορ 2-0 της Λιόν στο "Allianz Riviera". Μπαΐς (5') και Σερί (76') τα γκολ, αποβλήθηκε στο 28' ο Φεκίρ.

Η Νις υποδέχθηκε τη Λιόν το βράδυ της Παρασκευής (14/10) στο "Allianz Riviera", στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι με τον Μπαλοτέλι στη σύνθεση τους, ευτύχησαν νωρίς νωρίς να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον στόπερ Μπαΐς στο 5ο λεπτό να σκοράρει για το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τη Νις και πολύ ζόρικα για τη Λιόν, όταν στο 28ο λεπτό ο Φεκίρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Με 10 συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και δεν ήταν εύκολο να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα.

Το τέρμα που ήρθε στο 76' από τον Σερί έβαλε ουσιαστικά τίτλους τέλους στην αναμέτρηση, που βρήκε νικήτρια τη Νις με σκορ 2-0, πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα και πλέον στο +4 από τους διώκτες της.

Θρίαμβος για Τουλούζ, 3-1 τη Μονακό

Για την 9η αγωνιστική της Ligue 1, η Τουλούζ υποδέχθηκε στο "Stade Municipal" τη Μονακό και οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με δράστη τον Ζερμέν.

Με το παιχνίδι στο 0-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια, ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε παράσταση για έναν ρόλο. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με άγριες διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο και αφού πρώτα ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Τρέχο στο 65', εν συνεχεία έφτασαν στην πλήρη ανατροπή του σκηνικού με δύο τέρματα του Μπρέθγουεϊτ πλησιάζοντας στο τέλος του αγώνα.

Ο στράικερ της Τουλούζ βρήκε δίχτυα στο 84' και το 88', υπογράφοντας το τελικό 3-1 υπέρ των γηπεδούχων, νίκη που τους επέτρεψε να σκαρφαλώσουν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις

ΤΟΥΛΟΥΖ: Λαφόντ, Γιαγκό, Ντιοπ, Ζουλιέν, Μουμπαντζέ, Μπλεν, Μποντιγκέρ, Τρέχο (77' Σομάλια), Ντουρμάζ (87' Μισελέν), Σιλά, Μπρέθγουεϊτ (90' Εντουάρντ).

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Ράγκι (70' Σιντιμπέ), Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί, Μοουτίνιο, Φαμπίνιο, Μπεράρντο Σίλβα, Μποσίλια (59' Λεμάρ), Καρίγιο, Ζερμέν (80' Μπακαγιόκο).

ΝΙΣ(5-4-1): Καρντινάλ, Ρικάρντο Περέιρα, Μπαΐς, Ντάντε, Σαρ, Ντάλμπερτ Ενρίκε, Βαλτέρ, Σιπριάν, Σερί (83' Κοζιελό), Μπελχαντά (90' Ισερίκ), Μπαλοτέλι (87' Πλεά).

ΛΙΟΝ(3-6-1): Άντονι Λόπες, Μαμάνα, Μορέλ, Γιανγκά-Εμπιουά (46' Γκεζάλ), Γκοναλόν, Φερί (64' Λακαζέτ), Νταρντέρ, Τολισό, Ρίμπους, Γκασπάρ (83' Ραφαέλ), Φεκίρ.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Τουλούζ - Μονακό 3-1 (65' Τρέχο, 84' & 88' Μπρέθγουέιτ / 3' Ζερμέν)

20. Νανσί 5

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του Coupe de France και του Coupe de la Ligue)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (19ος και 20ός), ο 18ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της Ligue 2

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά το fair-play