ΓΑΛΛΙΑ

Στην 3η θέση η Ρεμς, 1-0 την Λιλ

Ο Εν Γκογκ έχασε πέναλτι στο 20' αλλά σκόραρε στο 57' και η Ρεμς επικράτησε με σκορ 1-0 της Λιλ στο "Stade Auguste-Delaune", για την 8η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Ρεμς φιλοξένησε την Λιλ στο "Stade Auguste-Delaune" για την 8η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, φιλοδοξώντας να δώσει με νίκη συνέχεια στο αήττητο εντός έδρας που διατηρεί μέχρι στιγμής.

Μόλις στο 3ο λεπτό η Λιλ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Μπουφάλ εκτέλεσε το κόρνερ εκτός περιοχής για τον Μποτεάκ, που έπιασε εν κινήσει το σουτ αλλά είδε την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Ταλό να αστοχεί προ κενής εστίας!

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπουφάλ να απειλήσει, αλλά δίχως αποτέλεσμα, την εστία της Ρεμς. Οι γηπεδούχοι απώλεσαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 20', όταν ο Σιντιμπέ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ντε Πρεβίλ αλλά ο Εν Γκογκ απέτυχε στην εκτέλεση από τα 11 βήματα, με τον Μαϊνιάν να απομακρύνει σωτήρια στην δεξιά του γωνία!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-0 στο "Stade Auguste-Delaune", ωστόσο στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57', ο Εν Γκογκ πήρε εκδίκηση για την φάση του χαμένου πέναλτι. Ο Ονιάνγκουε από δεξιά έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι και ο Εν Γκογκ με κεφαλιά νίκησε αυτή τη φορά τον Μαϊνιάν, για το 1-0 της Ρεμς.

Τέρμα που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, καθώς παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την λήξη. Με αυτή τη νίκη η Ρεμς -έστω και με ματς παραπάνω- σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας στην Ligue 1.

Οι συνθέσεις

ΡΕΜΣ: Πλασίντ, Τραορέ, Τακαλφρέντ, Βεμπέρ, Σινιορινό, Κάνκαβα, Ντεβό (70' Φορτές), Μπουλό (90+1' Εμφουλού), Ντε Πρεβίλ, Ονιάνγκουε, Εν Γκογκ (64' Σιεμπατσό).

ΛΙΛ (3-4-3): Μαϊνιάν, Μπάσα, Σιβελί, Σούντζου (70' Γκιρασί), Μαβουμπά, Ομπαντί, Σιντιμπέ, Μποτεάκ, Μπουφάλ (63' Κορσιά), Μπενζιά, Ταλό (46' Νανγκίς).