ΓΑΛΛΙΑ

"Πυροβολούσε" αδιακρίτως ο Καβάνι!

Στην κορυφή της Ligue 1 σκαρφάλωσε η Παρί Σεν Ζερμέν, που διέλυσε με 6-0 την Καέν στο "Stade Michel d'Ornano", με τον Έντινσον Καβάνι να πετυχαίνει τα τέσσερα πρώτα γκολ μέσα σε 34 λεπτά.

Όσα γκολ είχε πετύχει στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές της Ligue 1, έβαλε στο εναρκτήριο ματς της 5ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Καέν η Παρί Σεν Ζερμέν. Οι πρωτευουσιάνοι, με τον Έντινσον Καβάνι, που τα έχανε απέναντι στην Άρσεναλ για το Champions League, να πετυχαίνει από το 12' μέχρι το 45'+1 τέσσερα γκολ, έφτασαν στο 4-0 στο πρώτο ημίχρονο μέσα στο "Stade Michel d'Ornano".

Μάλιστα, ο Ουρουγουανός στράικερ, που έφτασε τα πέντε γκολ, ανεβαίνοντας στη 2η θέση του πίνακα των σκόρερς, αντικαταστάθηκε από τον Ουνάι Έμερι στο ημίχρονο. Ωστόσο, η Παρί δεν σταμάτησε να σκοράρει και με τους Λούκας και Ογκουστάν έφτασε στο τελικό 6-0, που τη φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, πάνω από τη Μονακό και τη Νις, καθώς μετράει η διαφορά τερμάτων στο γαλλικό πρωτάθλημα.

ΚΑΕΝ: Βερκούτρ, Ζενεβουά, Ντα Σίλβα, Μπεν Γιουσέφ, Μπεσά, Καραμό (68' Ιμορού), Σεμπ (46' Ντιομαντέ), Φερέ, Μπαζίλ (46' Αντεοτί), Ροντελέν, Σάντινι

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Μενιέ, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μαξουέλ, Ματουιντί (68' Μότα), Κριχόβιακ, Ραμπιό, Ντι Μαρία (61' Ογκουστάν), Λούκας, Καβάνι (46' Καβάνι)

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Καέν - Παρί Σεν-Ζερμέν 0-6 (12', 23' πέν., 38', 45'+1 Καβάνι, 67' Λούκας, 78' Ογκουστάν)