ΓΑΛΛΙΑ

Πήρε βαθμό στο 94' η Μαρσέιγ

Η Μπορντό ήταν μπροστά στο σκορ για 91 λεπτά, αλλά δεν νίκησε τη Μαρσέιγ, η οποία ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σανσόν στην τελευταία φάση του αγώνα

Μπορντό και Μαρσέιγ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο "Stade Matmut-Atlantique", με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 3' με τον Ντε Πρεβίλ και τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 94' με τον Σανσόν.

Οι Γιρονδίνοι είχαν δηλαδή το προβάδισμα για 91 λεπτά, αλλά τους "πλήγωσε" το 5ο γκολ φετινό του Σανσόν, στην τελευταία μάλιστα φάση του αγώνα.

Αν η Μαρσέιγ είχε πάρει το "διπλό" θα είχε προσπεράσει τη Λιόν, η οποία είχε μείνει στο 0-0 με τη Μονπελιέ, ενώ ο Κώστας Μήτρογλου έπαιξε σε όλο το ματς και έχασε 3-4 καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει, με κορυφαία το άστοχο σουτ του από κοντά στο 91'.

photos: Olympique de Marseille twitter

Οι συνθέσεις

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστίλ, Σαμπαλί, Λέβτσουκ (80' Βερντόν), Τουλαλάν, Πεγιενάρ, Οτάβιο, Λεράγκερ, Σανκαρέ, Μάλκομ, Καμανό (89' Ζονατάν Καφού), Ντε Πρεβίλ (76' Μεντί).

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι (80' Σαρ), Ραμί, Ρολάντο, Αμαβί, Ζαμπό Ανγκισά (73' Ζερμέν), Σανσόν, Παγέτ (46' Μαξίμ Λοπέζ), Τοβέν, Οκάμπος, Μήτρογλου.

ΚΑΕΝ: Βερκούτρ, Ζενεβουά, Νταμιάν ντα Σίλβα, Τζικί, Εμπένγκ, Σανκό, Φερέ, Κουακού (73' Εκολολό), Μπαζίλ (69' Μπεσά), Ροντελέν, Σάντινι.

ΝΙΣ: Μπενίτες, Σουκέ, Ντάντε, Λε Μαρσάν, Ζαλέ, Ταμέζ (69' Σερί), Μεντί (76' Κοζιελό), Σνάιντερ, Ουαλτέρ, Λες Μελού, Πλεά.

*χαμένο πέναλτι 67' Σάντινι (απόκρουση Μπενίτες)

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Τέτε, Μαρσέλο, Ντιακαμπί, Μεντί (74' Φερνάντο Μαρσάλ), Τουσάρ, Εντομπελέ (73' Γκουιρί), Αουάρ, Κορνέ (61' Μπερτράν Τραορέ), Ντεπάι, Μαριάνο Ντίαθ.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ (5-3-2): Λεκόμτ, Αγκιλάρ, Μικιέλ, Ίλτον, Πέντρο Μέντες, Ρουσιγιό (73' Κοζά), Σαμπιά, Πίρις, Λασν, Σιό (73' Εμπενζά), Νινγκά (84' Σεσενιό).

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λιλ - Σεντ-Ετιέν 3-1 (20' Πεπ, 71' Μέντες, 89' Πόνσε / 45' πέν. Μπαμπά)

Αμιάν - Μονακό 1-1 (31' Γκακπέ / 67' Γιόβετιτς)

Σάββατο

Παρί Σεν-Ζερμέν - Ναντ 4-1 (38' και 79' Καβάνι, 42' Ντι Μαρία, 65' Παστόρε / 60' Νακουλμά)

Ντιζόν - Τρουά 3-1 (29' και 46' Ζούλιο Ταβάρες, 50' Κουόν Τσανγκ-Χουν / 18' Σουκ Χιουν-Τζουν)

Γκινγκάμ - Ανζέ 1-1 (14' Αμπντούλ Καμαρά / 23' αυτ. Κερμπρά)

Στρασμπούρ - Ρεν 2-1 (28' Μπλαγιάκ, 82' Μπαοκέν / 88' Ινού)

Τουλούζ - Μες 0-0