ΓΑΛΛΙΑ

Πέρασε με 2-1 από το Μονακό η Μπορντό

Μονακό - Μπορντό

Με δυο στημένες φάσεις η Μπορντό νίκησε με 2-1 την Μονακό και πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη (video).

Η αδράνεια σε δυο εκτελέσεις κόρνερ έφερε και την ήττα για την Μονακό στο "Stade Louis II" από την Μπορντό. Το σκορ άνοιξε ο Τουρέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος, ενώ το 0-2 έκανε ο Ουνάς στο 56ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 90ο λεπτό, όμως ο Βάγκνερ Λοβ αστόχησε από τα 11 βήματα, ενώ παρότι σκόραρε στην εξέλιξη της φάσης, ο διαιτητής το ακύρωσε. Στο 94ο λεπτό ο Γκιλμπέρ πέτυχε αυτογκόλ για την Μονακό.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων :

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ρικάρντο Καρβάλιο, Ράτζι, Ετσιετζίλε (Κουεντράο 57'), Τουλαλάν, Μπακαγιοκό (Καρίγιο 58'), Λαμίν, Μπαχουλί (Λοτίν 65'), Μπερνάντο Σίλβα, Βάγκνερ Λοβ.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Πριό, Γκιλμπέρ, Πάμπλο, Κοντέντο, Πουντγιέ, Γιαμπερέ, Πλασίλ, Ποκό, Ουνάς (Ρολάν 70'), Τουρέ, Κριβελί (Θελίν 70').

Σκόρερ: 0-1 Τουρέ (45+2'), 0-2 (Ουνάς 56'), 1-2 (Γκιλμπέρ 94' αυτογκόλ).

20. Τρουά 14

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος (ένας από Coupe de France, ένας από Coupe de la Ligue)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)