ΓΑΛΛΙΑ

Πέρασε από Νις και ψάχνει οκτώ βαθμούς η Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισε το σερί νικών στη Ligue 1 και με το 2-1 στην έδρα της μαχητικής Νις, πήρε ακόμα τρεις βαθμούς και πλησίασε στους 91 που τη στέφουν μαθηματικά πρωταθλήτρια.

Μία κεφαλιά στο 82' από έναν... ανέλπιστο επιθετικό, τον Ντάνι Άλβες, έδωσε στην Παρί Σεν Ζερμέν την 9η σερί νίκη στη Ligue 1, με 2-1 στην έδρα της Νις, και την έφερε οκτώ βαθμούς μακριά από τη μαθηματική κατάκτηση του τίτλου.

Παρά τις προκλητικές δηλώσεις του Μάριο Μπαλοτέλι πριν από τον αγώνα, που παρομοίαζε τη δυναμική των Παριζιάνων με εκείνη της Γκινγκάμ, οι παίκτες του Ουνάι Έμερι δεν διέψευσαν τον Ιταλό επιθετικό. Το 1ο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αλάν Σεν Μαξεμέν στο 17', για να ισοφαρίσει ο Άνχελ ντι Μαρία τέσσερα λεπτά αργότερα, σκοράροντας για 10η φορά φέτος στο πρωτάθλημα.

Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την κυριαρχία, έψαχναν το γκολ, έκλεισαν τους Νικαιώτες στην περιοχή τους και εν τέλει μία μπαλιά ακριβείας του Αντριάν Ραμπιό στον Άλβες που "έκοψε" στη μεγάλη περιοχή έφερε το δεύτερο τέρμα τους στην αναμέτρηση.

ΝΙΣ: Μπενίτες, Σουκέλ, Ντάντε, Σαρ, Λε Μαρσάν, Λες Μελού (90+3' Σακό), Σιπριέν, Σερί, Σεν Μαξεμέν (83' Σραρφί), Μπαλοτέλι, Πλεά

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Άλβες, Σίλβα, Κιμπέμπ, Γιούρι (46' Κιρζαβά), Βεράτι, Ραμπιό, Ντράξλερ (76' Λο Σέλσο), Εμπαπέ, Καβάνι (76' Μενιέ), Ντι Μαρία

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Παρασκευή

Μονακό - Λιλ 2-1 (43' Ρόνι Λόπες, 61' Γιόβετιτς / 16' Μοθίμπα)

Σάββατο

Μπορντό - Ρεν 0-2 (49' Σαρ, 86' Γκουρκίφ)

Αμιάν - Τρουά 1-1 (38' πέν. Κονατέ / 47' πέν. Νιαν)

Ανζέ - Καέν 3-0 (10' Τε, 43' Τοκό Εκαμπί, 74' Ονιανγκέ)

Μονπελιέ - Ντιζόν 2-2 (59' Σκιρί, 66' Σιό / 26' και 91' Σαΐντ)

Τουλούζ - Στρασμπούρ 2-2 (89' και 91' Σανογκό / 46' Μπλαγιάκ, 94' Μπακαρί)

Κυριακή

Νις - Παρί Σεν-Ζερμέν 1-2 (17' Σεν Μαξεμέν / 21' Ντι Μαρία, 82' Άλβες)

*ματς περισσότερο Παρί και Ανζέ

**οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

***ο 4ος στο Europa League, όπως και ο κάτοχος του Coupe de France και ο κάτοχος του Coupe de la Ligue

****υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, ο 18ος παίζει μπαράζ παραμονής/ανόδου με τον 3ο της Ligue 2

*****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά τα μεταξύ τους ματς, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά τα περισσότερα γκολ σε ένα ματς(!) και τελευταίο κριτήριο είναι το fair-play