ΓΑΛΛΙΑ

Ο Μπιέλσα διέλυσε τον Ρανιέρι στο ντεμπούτο τους

Η Λιλ του Μαρσέλο Μπιέλσα ήταν καταιγιστική και πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στη Ναντ του Κλάουντιο Ρανιέρι, στο ντεμπούτο τους στους πάγκους των δύο ομάδων.

Η επιστροφή του Μαρσέλο Μπιέλσα και του Κλάουντιο Ρανιέρι στους γαλλικούς πάγκους ανέδειξε έναν μεγάλο νικητή. Ο λόγος για τον Αργεντινό προπονητή, ο οποίος οδήγησε τη Λιλ σε άνετη επικράτηση με 3-0 επί της Ναντ στο "Πιερ Μορουά", για την πρεμιέρα της Ligue 1.

Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο από τη σέντρα και είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο τέταρτο της συνάντησης, οι γηπεδούχοι είχαν ήδη πέντε κόρνερ. Οι επικίνδυνες στιγμές διαδέχονταν η μία την άλλη, πάντοτε με το χαρακτηριστικό 3-3-3-1 του Μπιέλσα, την ώρα που τα "καναρίνια" παρατάχθηκαν με το επίσης χαρακτηριστικό 4-4-2 του Ιταλού τεχνικού.

Τα γκολ των "λιλουά" σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο, με τον Χούνιορ Αλόνσο να ανοίγει το σκορ στο 48', τον Νικολά ντε Πρεβίλ να διπλασιάζει τα τέρματα με εκτέλεση πέναλτι στο 67' και τον Ανσβάρ ελ Γκαζί να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα τρία λεπτά αργότερα.

Ο μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού, Γκιγιόμ Ζιλέ, μπήκε στον αγώνα στο 75' για τη Ναντ.

Στη Μασσαλία, η ανανεωμένη Μαρσέιγ στηρίχθηκε σε παλιά πρόσωπα και έφτασε σε άνετη επικράτηση με 3-0 επί της Ντιζόν. Ο Στεβ Μανταντά επέστρεψε στην εστία του, ο Λουίζ Γκουστάβο, ο Αντέλ Ραμί και ο Βαλέρ Ζερμέν έκαναν ντεμπούτο και στο πρωτάθλημα με την ομάδα του Ρουντί Γκαρσία, η οποία όμως χρειάστηκε τους Κλιντόν Ενζί δύο φορές και Φλοριάν Τοβέν για να βρει τα γκολ στο 2ο ημίχρονο και να φτάσει στη νίκη.

Οι συνθέσεις

ΛΙΛ: Μενιάν, Ιέ, Αμαντού, Αλόνσο, Μαλκουί, Μέντες (85' Μαΐα), Μπαλό (46' Ενγκεσάν), Ελ Γκαζί, Μπενζιά, Αραούζο, Ντε Πρεβίλ (76' Πόνσε)

ΝΑΝΤ: Ντιπέ, Τζιτζί (75' Αουαζιέμ), Κάρλος, Παλουά, Ντιμπουά, Κατσανίκλιτς, Τουρέ (75' Ζιλέ), Ρονζιέ, Ιλοκί (63' Τομασόν), Σάλα, Νακουλμά

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Σάκαϊ, Ραμί, Ρολάντο, Εβρά, Λοπέζ, Λουίζ Γκουστάβο (87' Σερτίκ), Σανσόν (60' Ζαμπό Ανγκισά), Τοβέν, Ζερμέν, Παγέτ (46' Ενζί)

ΝΤΙΖΟΝ: Ρεϊνέ, Ροζιέ, Γιαμπερέ, Λοτοά (10' Βαρό), Χανταντί, Μαριέ, Αμαλφιτανό, Κουόν, Σαΐντ (66' Μπαλμόν), Σλιτί (59' Σαμαριτανό), Ζανό

ΑΝΖΕΡ: Λετεγιέ, Μανκό, Τραορέ (75' Πάβλοβιτς), Τομά, Καπέιγ, Φουλζινί, Κουλιμπαλί (67' Τετ), Μανγκανί, Σουνού (58' Τοκό Εκαμπί), Γκιγιόμ

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστέλ, Σαμπαλί, Τουλαλάν, Γιοβάνοβιτς, Πελενάρ, Βάντα (70' Πλάσιλ), Λέραγκερ, Σανκαρέ, Μάλκομ (83' Τουρέ), Μεντί (76' Λαμπόρντ), Καμανό

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μονακό - Τουλούζ 3-2 (28' Ζέμερσον, 58' Φαλκάο, 70' Γκλικ / 6' Μασάς, 53' Ντελόρ)

Σάββατο

Παρί Σεν-Ζερμέν - Αμιάν 2-0 (42' Καβάνι, 80' Παστόρε)

Λιόν - Στρασμπούρ 4-0 (23', 61' Ντίαθ, 59' πέν., 90+1' Φεκίρ)

Μετς - Γκινγκάμπ 1-3 (14' Ρου / 39' πέν. Μπριάν, 70' Μπλας, 84' Ντιαλό)

Μονπελιέ - Καέν 1-0 (58' Καμαρά)

Σεντ-Ετιέν - Νις 1-0 (4' Μπαμπά)

Τρουά - Ρεν 1-1 (46' Γκραντσέ / 69' Τελ)

Κυριακή

Λιλ - Ναντ 3-0 (48' Αλόνσο, 67' πέν. Ντε Πρεβίλ, 70' Ελ Γκαζί)

Ανζέρ - Μπορντό 2-2 (11' Φουλζινί, 88' Γκιγιόμ / 27' Σανκαρέ, 52' Μεντί)

Μαρσέιγ - Ντιζόν 3-0 (51', 72' Ενζί, 54' Τοβέν)