ΓΑΛΛΙΑ

Νίκη από το ημίχρονο η Παρί Σεν-Ζερμέν

H Παρί Σεν-Ζερμέν δε συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από την Μπαστιά, τη νίκησε με 2-0 και αποδεικνύει ότι κανείς δεν μπορεί να τη σταματήσει στη Ligue 1. Πανέμορφο γκολ από Μαξουέλ. (videos)

Το περυσινό αντίστοιχο ματς είχε αμαυρωθεί από την κουτουλιά του Μπραντάο στον Μότα στα αποδυτήρια και την βαριά τιμωρία του πρώτου από τη διοργανώτρια αρχή. Φέτος δεν είχε... ξύλο, ο Μότα σκόραρε και η Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε εύκολα με 2-0 την Μπαστιά συνεχίζοντας ανεμπόδιστα την προέλασή της προς τον τίτλο της Ligue 1.

Η Παρί μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κι άρχισε να απειλεί με την εξαιρετική συνεργασία Ντι Μαρία και Λούκας Μόουρα. Ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού, Φρανσουά Μοντεστό, ήταν πάντα εκεί για να δώσει τη λύση, οι Φοφανά και Μπραντάο δεν είχαν σωστή τελική επιλογή, ώσπου να φθάσουμε στο 29ο λεπτό με τον Τιάγκο Μότα να πετυχαίνει το πετυχαίνει το πρώτο του φετινό γκολ στη Ligue 1 - κέρδισε τον βραζιλιάνικο "εμφύλιο" με Νταβίντ Λουίζ και Τιάγκο Σίλβα για τον τίτλο του σκόρερ - και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας. Η Παρί φρόντισε να ξεμπλέξει από το πρώτο ημίχρονο με την γκολάρα του Μαξουέλ, στο 39ο λεπτό, ύστερα από ασίστ του Ντι Μαρία.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Τραπ, Οριέ, Τιάγκο Σίλβα (78' Μαρκίνιος), Νταβίντ Λουίζ, Μαξουέλ, Τιάγκο Μότα, Ματουιντί (81' Λαβέτσι), Βεράτι (64' Παστόρε), Λούκας, Ιμπραχίμοβιτς, Ντι Μαρία

ΜΠΑΣΤΙΑ: Λεκά, Σιονί (79' Ντζικού), Σκιλασί, Μοδεστό, Μαράνζ, Εν'Γκαντό (79' Μοστεφά), Καουζάκ, Φοφανά, Παλμιερί, Ντανίκ (63' Καμανό), Μπράντάο

Η Παρί νίκησε και διατήρησε το δεύτερο μεγαλύτερο εντός έδρας αήττητο στην ιστορία της, στη Ligue 1 (29 ματς), πίσω από τα 39 εντός έδρας της αήττητα ματς ανάμεσα στον Ιανουάριο του 1993 και το Δεκέμβριο του 1994. Είναι έτσι κι αλλιώς η μόνη αήττητη ομάδα στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Παρί Σεν-Ζερμέν - Μπαστιά 2-0 (29' Μότα, 39' Μαξουέλ)

20. Τρουά 8

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος (ένας από Coupe de France, ένας από Coupe de la Ligue)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)