ΓΑΛΛΙΑ

Κορυφή η Μονακό, το ντέρμπι η Λιόν

Η Μονακό νίκησε 4-0 τη Λοριάν στο "Louis II.", έτσι προσπέρασε τη Νις και είναι πια μόνη στην κορυφή, ενώ η Λιόν επικράτησε 3-1 της Μαρσέιγ, με τον Μέμφις Ντεπάι να κάνει ντεμπούτο

Εύκολη νίκη με 4-0 πήρε η Μονακό επί της Λοριάν, έτσι εκμεταλλεύτηκε τη νέα γκέλα τη Νις, την προσπέρασε και πλέον βρίσκεται μόνη στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστές στο "Stade Louis II." ήταν οι Μποσίλια και Βαλέρ Ζερμέν, καθώς σκόραραν από δύο φορές, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 3-0 και το τελικό 4-0 να έχει διαμορφωθεί από το 59ο λεπτό.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Λιόν νίκησε 3-1 τη Μαρσέιγ, με τον Βαλμπουενά να ανοίγει το σκορ και τον Λακαζέτ να πετυχαίνει τα άλλα δύο γκολ των γηπεδούχων, για τους οποίους έκανε ντεμπούτο ο Μέμφις Ντεπάι.

Οι συνθέσεις

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τζιμπρίλ Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί, Φαμπίνιο, Μπακαγιοκό (69' Ζοάο Μοουτίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα (64' Λεμάρ), Μποσίλια, Ζερμέν (74' Εμ'Μπαπ Λοτέν), Φαλκάο.

ΛΟΡΙΑΝ: Λεκόμτ, Μορέιρα, Πιμπερνέ, Σιανί, Λε Γκοφ, Λοτοά (46' Μεσλούμπ), Μβουεμπά, Καφού (46' Αλάσαν Γουακάσο), Μαρβό, Καμπό (46' Φιλιποτό), Γουάρις.

ΣΕΝΤ-ΕΤΙΕΝ: Μουλέν, Μαλκί, Τεοφίλ-Κατρίν, Περέν, Πολομά, Σέλνες, Βερετού (46' Ρου), Λεμουάν, Αμουμά, Μονέ-Πακέ (87' Φλορεντέν Πογκμπά), Αμιντού Κεϊτά (46' Νορντέν).

ΑΝΖΕΡ: Πέτριτς, Μπαμπά, Ισμαέλ Τραορέ, Τομά, Μανκό, Σανταμαριά (78' Νουακαέμε), Καπέλ (68' Ταχράτ), Μανγκανί, Μπεριγκό (86' Τε), Ντορ, Πάβλοβιτς.

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ραφαέλ, Μαμάνα, Γιανγκά-Εμ'Μπιουά, Μορέλ, Γκοναλόν, Τολισό (85' Φερί), Φεκίρ (71' Τουσάρ), Κορνέ, Βαλμπουενά (79' Ντεπάι), Λακαζέτ.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Γιοάν Πελέ, Σακάι, Φανί, Ρολάντο, Ντόρια, Ζαμπό Ανγκισά, Μαξίμ Λοπέζ (66' Αλεσαντρινί), Σανσόν, Τοβέν (89' Καουί), Σαρ (66' Καμπελά), Γκομίς.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπαστιά - Νις 1-1 (17' Ονιανγκέ / 33' Σουκέ)

Σάββατο

Ναντ - Παρί Σεν-Ζερμέν 0-2 (21' και 65' Καβάνι)

Μπορντό - Τουλούζ 1-0 (1' Βάντα)

Ντιζόν - Λιλ 0-0

Καέν - Νανσί (αναβολή)

Γκινγκάμπ - Ρεν 1-1 (39 Μουσταφά Ντιαλό / 46' Γκουρκούφ)

Μετς - Μονπελιέ 2-0 (14' και 19' Σεχ Ντιαμπατέ)

Κυριακή

Μονακό - Λοριάν 4-0 (24' και 28' Μποσίλια, 37' και 59' Ζερμέν)

Σεντ-Ετιέν - Ανζέρ 2-1 (51' αυτ. Μπαμπά, 74' Περέν / 17' Πάβλοβιτς)

Λιόν - Μαρσέιγ 3-1 (43' Βαλμπουενά, 61' και 75' Λακαζέτ / 67' Ντόρια)