ΓΑΛΛΙΑ

Μεγάλη ανατροπή στη Νίκαια η Μαρσέιγ

Η Νις προηγήθηκε 2-0 με τους Μπαλοτέλι και Σερί, αλλά η Μαρσέιγ νίκησε 4-2 στη Νίκαια και ανέβηκε στην 3η θέση. Δεν έκανε ντεμπούτο ο Μήτρογλου

Η 8η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με ένα σπουδαίο ματς στη Νίκαια, καθώς η Νις προηγήθηκε 2-0, αλλά η Μαρσέιγ νίκησε 4-2, έτσι είναι πλέον στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Ναντ.

Ο Μπαλοτέλι στο 4' και ο Σερί στο 16' σκόραραν για τους γηπεδούχους, αλλά στο ημίχρονο είχε ολοκληρωθεί η ανατροπή με δύο γκολ του Οκάμπος και ενδιάμεσα ένα αυτογκόλ.

Στο 47' ο Λουίζ Γκουστάβο με τρομερό σουτ έκανε το 2-4, αλλά αποβλήθηκε στο 66', κάτι που ουσιαστικά κόστισε στον Κώστα Μήτρογλου το ντεμπούτο του στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Ο Ρούντι Γκαρθία τον είχε σηκώσει για ζέσταμα, αλλά δεν τον έβαλε στον αγωνιστικό χώρο, ενώ τα τελευταία λεπτά θα ήταν... θρίλερ, αν ο Μανταντά δεν είχε αποκρούσει πέναλτι του Πλεά στο 83'.

ΝΙΣ: Καρντινάλ, Σουκέ, Ντάντε, Λε Μαρσάν, Σαρ (76' Μάρλον), Μεντί (90' Κοζιελό), Σερί, Σεν-Μαξιμέν, Λες-Μελού (77' Γκαναγκό), Πλεά, Μπαλοτέλι.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Ραμί, Ρολάντο, Αμαβί, Λουίζ Γκουστάβο, Ζαμπό Ανγκισά, Παγέτ (84' Σαρ), Τοβέν (70' Σερτίκ), Οκάμπος, Ενζί (78' Ζερμέν).

*κόκκινη 66' Λουίζ Γκουστάβο

**χαμένο πέναλτι 85' Πλεά (απόκρουση Μανταντά)

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μονακό - Μονπελιέ 1-1 (38' Φαλκάο / 92' Σουλεϊμάν Καμαρά)

Σάββατο

Παρί Σεν-Ζερμέν - Μπορντό 6-2 (5' και 40' πέν. Νεϊμάρ, 12' Καβάνι, 21' Μενιέ, 45' Ντράξλερ, 58' Εμπαπέ / 31' Σανκαρέ, 90' πέν. Μάλκομ)

Αμιάν - Λιλ [ διεκόπη]

Ντιζόν - Στρασμπούρ 1-1 (78' Κουόν Τσανγκ-Χουν / 90' Τεριέ)

Γκινγκάμπ - Τουλούζ 1-1 (1' Τιράμ / 40' Σομάλια)

Ναντ - Μες 1-0 (3' Σάλα)

Ρεν - Καέν 0-1 (34' αυτ. Μπενσεμπενί)

Κυριακή

Τρουά - Σεντ-Ετιέν 2-1 (41' Πελέ, 57' Καουί / 53' Ερνάνι)

Ανζέ - Λιόν 3-3 (30' αυτ. Ραφαέλ, 58' Τοκό Εκαμπί, 67' Τραορέ / 5' Μαριάνο Ντίαθ, 38' Ντιακαμπί, 41' Ντεπάι)

Νις - Μαρσέιγ 2-4 (4' Μπαλοτέλι, 16' Σερί / 26' και 44' Οκάμπος, 41' αυτ. Λες Μελού, 47' Λουίζ Γκουστάβο)