ΓΑΛΛΙΑ

"Χαστούκι" στην Παρί από την Μονακό!

Η Μονακό θριάμβευσε με 3-1 επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο Πριγκηπάτο και υποχρέωσε στην πρώτη τους ήττα τους πρωταθλητές. Ντεμπούτο για Ντουρμάζ στη "λευκή ισοπαλία" της Τουλούζ (videos).

Η Μονακό ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Ligue 1 καθώς επιβλήθηκε 3-1 της Παρί Σεν Ζερμέν και υποχρέωσε πρόωρα τους τετράκις πρωταθλητές Γαλλίας στην πρώτη φετινή τους ήττα.

Οι Μονεγάσκοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 2-0 με τους Μοουτίνιο και Φαμπίνιο, η Παρί μείωσε με κεφαλιά του Καβάνι στο 63' αλλά δεν μπόρεσε να πάρει ούτε τον βαθμό, με τον Οριέ να σημειώνει αυτογκόλ 10 λεπτά πριν το φινάλε και να καταδικάζει σε ήττα την ομάδα του Έμερι.

Χάρη στο γκολ του Ντιέγκο Ρολάν στο 31ο λεπτό, η Μπορντό νίκησε με 1-0 τη Ναντ, πετυχαίνοντας τη δεύτερη εντός έδρας νίκη της και ξεπερνώντας με τον καλύτερο τρόπο τη βαριά ήττα από την Τουλούζ.

Έτσι, η Μπορντό με μια επαγγελματική νίκη επί της Ναντ, πήρε το "τρίποντο" κι έφθασε τους έξι βαθμούς στη φετινή Ligue 1, μετά από τρεις αγωνιστικές. Στο "Ζοφρουά Γκισάρ", η Σεντ-Ετιέν αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Τουλούζ. Για τους φιλοξενούμενους ντεμπούτο έκανε ο διεθνής Σουηδός μέχρι πρότινος εξτρέμ του Ολυμπιακού, Τζίμι Ντουρμάζ.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Ράτζι, Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί, Σιντιμπέ, Μπερνάρντο Σίλβα (90' Μποσίλια), Φαμπίνιο, Μπακαγιόκο, Μοουτίνιο, Ζερμέν (78' Ντιράρ)

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Τραπ, Οριέ, Κιμπεμπέ, Νταβίντ Λουίζ (62' Μενιέρ), Κουρζαουά, Ντι Μαρία, Μότα, Ραμπιό, Λούκας Μόουρα (81' Μπεν Αρφά), Βεράτι (70' Ματουιντί), Καβάνι

ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Σαμπαλί, Τουλαλάν (48' Γκιλμπέρ), Σερτίκ, Πουντζ, Μάλκολμ, Πλάσιλ, Βάντα, Τομάς Τουρέ (74' Λαμπόρντ), Ρολάν, Μενέζ (80' Αραμπαρί)

ΝΑΝΤ: Ριού, Ντιμπουά, Ντιέγκο, Βισκαρόντο, Λίμα, Ζιλέ, Αρίτ, Ρονζιέ, Κατσάνικλιτς (46' Μπαμού), Σίγκτορσον (86' Αριστεγκιέτα), Τόμσεν (81' Αλεγκέ-Ελαντί)

ΣΕΝΤ-ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Μαλκουί, Τεοφίλ-Κατρίν, Πογκμπά, Πιέρ-Γκαμπριέλ, Σεβέ (82' Ρου), Σελνάες, Παζό (80' Βερετού), Τανάν, Μπέριτς, Μονέ-Πακέ (70' Λεμουάν)

ΤΟΥΛΟΥΖ: Λαφόν, Ιαγκό, Ντιόπ, Ζουλιάν, Μπουμπάντζ, Σομάλια, Τρέχο (83' Μποντιζέ), Τόιβονεν (59' Πι), Μπεν, Σιλά (72' Ντουρμάζ), Εντουάρ

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μαρσέιγ - Λοριάν 2-0 (19' Καμπελά, 70' Γκομίς)

Σάββατο

Ντιζόν - Λιόν 4-2 (24' πεν. Σανμαριτανό, 45'+1' Ταβάρες, 73' Μπααμπουλά, 88' Λεές Μαλού / 20' Τολισό, 37' Λακαζέτ)

Καέν-Μπαστιά 2-0 (64' Φερέ, 90+3' Μπαζίλ)

Μετς-Ανζέ 2-0 (42’ Φαλέτ, 89’ Μίλαν)

Μονπελιέ-Ρεν 1-1 (23’ Κονγκρέ / 64’ Ντιακαμπί)

Νανσί-Γκινγκάμπ 0-2 (59’ Ντιαλό, 79’ Ζιρές)

Νις-Λιλ 1-1 (4’ Κοζιέλο-28’ Μπεριά)

Κυριακή

Μπορντό - Ναντ 1-0 (31' Ρολάν)

Σεντ Ετιέν - Τουλούζ 0-0

Μονακό - Παρί Σεν Ζερμέν 3-1 (13' Μοουτίνιο, 45' (πεν.) Φαμπίνιο, 80' (αυτ.) Οριέ / 63' Καβάνι)