ΓΑΛΛΙΑ

Μαρσέιγ και Μήτρογλου έχασαν ευκαιρία στο "Ζοφρουά Γκισάρ"

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε δύο φορές, η Σεντ Ετιέν ισοφάρισε και ο Κώστας Μήτρογλου που μπήκε αλλαγή, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την ευκαιρία του 88ου λεπτού και να αλλάξει το τελικό 2-2.

Η Μαρσέιγ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στη μάχη της 2ης θέσης, αφού έμεινε στην ισοπαλία 2-2 στο "Ζοφρουά Γκισάρ" απέναντι στη Σεντ Ετιέν για την 25η αγωνιστική της Ligue 1, παρότι προηγήθηκε στο σκορ δύο φορές.

Ο Φλοριάν Τοβέν, με ένα εκπληκτικό τέρμα στο 4ο λεπτό, έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενουμένους και με το 14ο φετινό τέρμα του επιβεβαίωσε ότι πρόκειται για τον φετινό MVP των Μασσαλών.

Η απάντηση των "στεφανουά" ήταν άμεση, αφού μετά από κακή αμυντική λειτουργία, ο Κεβέν Μονέ Πακέ βρέθηκε μόνος του στη μεγάλη περιοχή και ισοφάρισε σε 1-1.

Ακόμα και με τον Κώστα Μήτρογλου στον πάγκο, όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πρόβλημα στο σκοράρισμα και με τον Μοργκάν Σανσόν στο 20' ανέκτησαν το προβάδισμα. Στα επόμενα λεπτά διατήρησαν τον έλεγχο, ωστόσο στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν "στροφές" και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με την αλλαγή του σκόρερ του πρώτου γκολ, Ρόμπερτ Μπέριτς.

Ο Έλληνας φορ ήταν αυτός που έκλεισε τις αλλαγές του Ρουντί Γκαρσιά στο 83ο λεπτό, που άρχισαν στο 1ο ημίχρονο με εκείνη του τερματοφύλακα, Στεβ Μανταντά, λόγω τραυματισμού. Στο 88ο λεπτό, μάλιστα, έχασε καλή ευκαιρία μετά από κόρνερ, όταν κωλυσιέργησε και δεν σούταρε με καλές προϋποθέσεις.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Ριφιέ, Ντεμπισί, Σούμποτιτς, Περέν, Σίλβα, Μονέ Πακέ (71' Μπέριτς), Παζό (71' Ερνάνι), Σέλνας, Ντιουσέ (61' Εντέπ), Αμουμά, Μπαμπά

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά (43' Πελέ), Σαρ, Ραμί, Ρονάλντο, Σάκαϊ, Ζαμπό Ανγκισά, Γκουστάβο, Τοβέν, Σανσόν (83' Μήτρογλου), Παγέτ, Ζερμέν (67' Ενζί)

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σεντ Ετιέν - Μαρσέιγ 2-2 (9' Μονέ Πακέ, 75' Μπέριτς / 4' Τοβέν, 20' Σανσόν)

20. Μες 18

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος στο Europa League, όπως και ο κάτοχος του Coupe de France και ο κάτοχος του Coupe de la Ligue

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, ο 18ος παίζει μπαράζ παραμονής/ανόδου με τον 3ο της Ligue 2

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά τα μεταξύ τους ματς, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά τα περισσότερα γκολ σε ένα ματς(!) και τελευταίο κριτήριο είναι το fair-play