ΓΑΛΛΙΑ

"Κόλλησε" στο μηδέν η Μονακό

Η Μονακό έμεινε εντός έδρας στο 0-0 με την Λιλ, έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2 στα 2 και μαζί (μπορεί) τους Μοουτίνιο και Κουρζαουά, ενόψει του ματς με τη Βαλένθια για τα play-offs του Champions League.

Με πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες, Σούμπασιτς και Ενιεάμα αντίστοιχα, που δεν επέτρεπαν την παραβίαση της εστίας τους, Μονακό και Λιλ έμειναν ισόπαλες χωρίς γκολ, για τη δεύτερη αγωνιστική της Ligue 1.

Η Μονακό μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κι απείλησε με τον Μπερνάντο Σίλβα, μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη της αναμέτρησης.

Στο 12ο λεπτό οι παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ απείλησαν εκ νέου, με τον Ντιράρ να βλέπει τον Ενιεάμα να του στερεί την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ.

Ο Νιγηριανός γκολκίπερ της Λιλ, αντέδρασε σωστά και στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, απομακρύνοντας σε κόρνερ την προσπάθεια του Ζοάο Μοουτίνιο.

Στο 50ό λεπτό, ο Γκιγιόμ θα κάνει αισθητή την παρουσία της Λιλ, ωστόσο αυτή τη φορά ήταν ο άλλος γκολκίπερ, Σούμπασιτς, που έδειξε ότι είναι σε πλήρη ετοιμότητα.

Οι αλλαγές αποσυντόνισαν τις δύο ομάδες, η Μονακό είχε την μπάλα αλλά δεν ήξερε τι να την κάνει. Ο Καρβάλιο έπιασε μία καλή κεφαλιά στο 77ο λεπτό, αλλά ο Ενιεάμα έβαλε νέο μπλόκο.

Η Λιλ επιχείρησε να "κλέψει" τη νίκη στο τέλος του ματς, αλλά τόσο η φλυαρία των επιθετικών της όσο και η αποτελεσματικότητα των Μονεγάσκων αμυντικών, είχαν ως αποτέλεσμα να μείνει το ισόπαλο, 0-0.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Ενρίκε Ταβάρες, Ράτζι, Καρβάλιο, Κουρζαουά (49' Μαρσιάλ), Μοουτίνιο (65' Ουάλας), Τουλαλάν, Ντιράρ, Σίλβα, Καβαλέιρο, Καρίγιο (57' Ελ Σαραουί)

ΛΙΛ: Ενιεάμα, Κορσιά (28' Σουμαορό), Σιβέλι, Παβάρ, Σιντιμπέ, Μπαλμόν, Μαβουμπά, Ομπαντί (78' Μεϊτέ), Μουφάλ, Γκιγιόμ (66' Ταγιό), Μποτεάκ